Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Pá, 1. 7. 2022.

Svátek má Jaroslava.

CzechEnglishPolishUkrainian
24.9 C
Olomouc
24.1 C
Prostějov
25.9 C
Přerov
23.5 C
Šumperk
22.8 C
Jeseník
Pátek, 1. července 2022.

Svátek má Jaroslava.  Dobré ráno.

Animovaná videa pomůžou s hledáním zdrojů, představují i služby univerzitní knihovny

Univerzita Palackého zveřejnila druhou sérii krátkých edukačních videí, tentokrát ve spolupráci s Knihovnou UP. Pět animovaných snímků se zaměřuje například na problematiku citování, hledání informačních zdrojů, plagiátorství nebo predátorských časopisů a lze je zhlédnout na univerzitním YouTube či platformě UPstream. Využít je mohou studenti a zaměstnanci univerzity při psaní diplomových prací či jiných odborných textů, k dispozici jsou ale i veřejnosti.

„Instruktážní edukační videa mají za cíl jednoduchou formou představit a ukázat všem autorům odborných textů, jak si ulehčit svou práci. Zároveň studenty i zaměstnance UP seznamují s dalšími dostupnými nástroji a službami, které pro ně mohou být důležité a velmi užitečné,“ uvedla Kristina Mikešová, vedoucí bibliograficko-informačních služeb Knihovny UP.

Snímky přibližují nejen metodiku a správný postup při hledání relevantních zdrojů pro práce a jejich citování, ale zároveň také informují o možnosti využití služeb a nástrojů Knihovny UP, které mají studenti a zaměstnanci UP k dispozici zdarma. „Jedná se především o poradenskou službu ve formě konzultací či školení. Poskytujeme také nástroje, které mohou využívat při psaní závěrečných či odborných prací, a doporučujeme, jak postupovat při odhalování predátorských časopisů. Pro doktorandy a zaměstnance UP také bezplatně zpracováváme odborné rešerše,“ řekla Kristina Mikešová a dodala, že studenti a akademici UP mají pro studium či výzkum k dispozici elektronické informační zdroje na portále ezdroje.upol.cz, kde najdou i základní návody a tipy, jak s těmito databázemi a systémy pracovat.

Série videí vytvořilo Oddělení komunikace UP ve spolupráci s univerzitní knihovnou. „Atraktivní animovaná videa přibližují nejen studentům témata, která jim mohou pomoct se studiem či prezentací výzkumu. Sérii edukačních videí chystáme v budoucnu ještě rozšiřovat o další oblasti, které jsou z pohledu vzdělávání zaměstnanců a studentů naší univerzity důležité,“ uvedl Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti UP.

Helena Sedláčková a Kristina Mikešová z Knihovny UP nedávno zveřejnily také rady k úspěšnému publikování v odborných časopisech. Oddělení komunikace UP stálo loni také u zrodu první série animovaných videí „Bezpečnost v kyberprostoru“, která seznamuje uživatele s nástrahami v online světě. Všech šest dílů první série animovaných edukačních videí je k dispozici zde.

 

[odkaz na zdroj]

Nový most Václava Rendera je otevřen! Pro Olomouc to znamená hned dvě premiéry

Je úplně nový a přitom lehce připomíná cosi z olomouckého fotoarchivu. Nejen tím je most na Masarykově třídě zajímavý. V první...

Město Hranice získalo certifikaci společenské odpovědnosti

Výkonný ředitel České společnosti pro jakost Ing. Petr Koten, MBA předal na jednání zastupitelstva města starostovi Jiřímu Kudláčkovi Certifikát shody systému...

Neuteklo vám?

00:05:26

Téma týdne 25/2022

Olomouc také letos v létě zkrášlí bohatá květinová výzdoba. V centru města se postupně objevuje v těchto dnech. Její téma nebylo zvoleno náhodou.
00:02:05

Dobrochov na Prostějovsku reprezentuje Česko v mezinárodní soutěži Evropská kvetoucí sídla

Obec Dobrochov na Prostějovsku má pouhých 350 obyvatel. Přesto teď reprezentuje Českou republiku jako jediný zástupce...
00:00:29

Dva vysloužilé olomoucké autobusy pomůžou na Ukrajině

Dva autobusy zamíří na Ukrajinu. Vozy z Olomouce převezou hasiči z Hlučína a poté poputují přes...
00:03:56

Otevřená radnice 26/2022

Bylo by možné osadit nepřehledný sjezd poblíž Globusu stopkou? A nešlo by zakázat obousměrný průjezd cyklistů...
00:05:36

Kraj zblízka 26/2022

Na Andrově stadionu v Olomouci byla v neděli večer slavnostně zahájena letní Olympiáda dětí a mládeže....