Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 28. 11. 2022.

Svátek má René.

CzechEnglishPolishUkrainian
2.8 C
Olomouc
2.5 C
Prostějov
1.6 C
Přerov
2.2 C
Šumperk
1 C
Jeseník
Pondělí, 28. listopadu 2022.

Svátek má René.  Dobré ráno.

Akademický senát filozofické fakulty neschválil novelu svého volebního řádu

Během jednání přijal Akademický senát Filozofické fakulty UP několik záměrů studijních programů a seznámil se s aktuální situací protestní akce vztahující se k podfinancování humanitních a sociálněvědních oborů. Neschválil předloženou novelu volebního řádu, čímž rozhodl, že se blížící volby do tohoto grémia uskuteční podle stávajících pravidel.

Funkční období stávajícího Akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Palackého skončí 10. března 2023. Harmonogram, vztahující se k volbám do tohoto vrcholného fakultního grémia, vyhlásí stávající senát, i s ohledem na potřebné časové lhůty, už na svém příštím zasedání. Vzhledem k tomu, že na říjnovém jednání senátoři předloženou novelu Volebního řádu AS FF UP neschválili, uskuteční se volby podle stávajícího řádu, mimo jiné ve fyzické podobě.

Předložená novela Volebního řádu AS FF UP, které se filozofická fakulta věnuje již delší dobu, obsahovala ve svém nejnovějším návrhu jak požadovanou část, vztahující se k přezkumu voleb – ten by se v případě potřeby uskutečnil prostřednictvím Rady volebních rozhodců – tak část, která umožňuje kompletní digitalizaci voleb. Senátoři nyní nenašli shodu v té části dokumentu, jež se týká studentské kurie, kterou novela při kandidatuře a následné volbě rozděluje na tři části. Část senátorů toto rozdělení nepovažuje za přínosné, proto pro něj ruku nezvedla. Vedení filozofické fakulty tak po úpravě dokumentu předloží akademickému senátu příslušný předpis znovu.

Schválené studijní záměry

Během říjnového jednání Akademický senát filozofické fakulty přijal navržené záměry studijních programů, které jednotlivé katedry připravily v rámci Národního plánu obnovy. Schválil záměry studijních programů Vietnamština pro praxi, Management v kreativních odvětvích, Sociálně-vědný analytik, Jazykovědný analytik, Archeologie, Angličtina se zaměřením na tlumočení a překlad, Audiovizuální, filmová a performativní studia, Produkce a dramaturgie v kulturní praxi, Teorie a dějiny výtvarných umění a záměr studijního programu Dějiny umění a památková péče. Jde o profesně zaměřené studijní programy, jejichž vznik má být finančně podpořen Evropskou unií.

Protest pokračuje

V programu jednání bylo i téma, které se týká protestu proti podfinancování humanitních a sociálněvědních oborů na všech univerzitách v České republice. Děkan FF UP Jan Stejskal seznámil senátory s aktuálním děním kolem této protestní akce. Její petici už podepsalo víc než tisíc tři sta lidí.

„Chci vás ubezpečit, že se v této věci snažíme jednat. Během léta jsme požádali o schůzku s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy, ministryní pro vědu, výzkum a inovace, ministrem financí a dalšími. S ministryní pro vědu, výzkum a inovace Helenou Langšádlovou jsme se již potkali, nyní chystáme schůzku s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Vytvořili jsme i petiční výbor, který je zastoupen jednotlivými děkany a děkankami fakult. Náš protest je brán vážně. Řeší jej mimo jiné i Asociace děkanů filozofických fakult,“ uvedl Jan Stejskal.  

Příští jednání AS FF UP se uskuteční 9. listopadu. Více o AS FF UP zde.

[odkaz na zdroj]

Nejbližší program Sigmy v závěru podzimu

Fotbalisté Sigmy i po odehrání posledního soutěžního zápasu v roce 2022 budou pokračovat v tréninku. Na konci příštího týdne pak fanoušci mohou tým...

Jasný skalp čtvrtfinalisty Ligy mistrů! Olomouc přehrála Hradec Králové

Daniel Fekets - O L O M O U C – Ve 23. kole Tipsport extraligy Mora jasně přehrála královéhradecký Mountfield...

Neuteklo vám?

00:06:51

Kraj zblízka 47/2022

Transformace sociálních služeb – to jsou i lidské příběhy. Třeba pan Pavel žil dlouhá léta v ústavu Nové Zámky. Teď žije klidným životem v domě rodinného typu. Stejně jako...
00:02:30

Zimní údržba začala i silničářům v Olomouckém kraji

O dálnice a silnice prvních tříd na území Olomouckého kraje se, podobně jako jinde, stará Ředitelství...
00:00:28

Pohotový zásah hasičů v Hablově na Prostějovsku zajistil zeď před pádem

Hasiči odvrátili nebezpečí pádu zdi. Hrozící destrukci nahnuté štítové stěny z vepřovice staršího rodinného domu řešili...
00:05:30

Téma týdne 47/2022

Fond pomoci olomouckým dětem funguje už šest let. Město jeho prostřednictvím pomáhá rodinám s dětmi s...
00:05:54

Šumperk – Živá brána Jeseníků – listopad 2022

Město Šumperk má po volbách nové vedení. Starostou je Miroslav Adámek, místostarosty Eva Kostecká a Karel...
Generated by Feedzy