Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Ne, 5. 2. 2023.

Svátek má Dobromila.

CzechEnglishPolishUkrainian
-4.6 C
Olomouc
-2.5 C
Prostějov
-3.6 C
Přerov
-3.8 C
Šumperk
-3.5 C
Jeseník
Neděle, 5. února 2023.

Svátek má Dobromila.  Dobré ráno.

Akademické dožínky se i přes nepřízeň počasí vydařily

Oslava úrody, zasazení stromu na počest J. G. Mendela, ukázka unikátní techniky i zábava – to vše bylo součástí druhého ročníku akademických dožínek, které uspořádala katedra chemické biologie v areálu přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici. Kromě zástupců vedení fakulty i univerzity oslavilo dožínky také několik desítek pracovníků, studentů i firem spolupracujících při vývoji nových přípravků pro regulaci růstu polních rostlin.

„K uctění 200. výročí narození J. G. Mendela, který položil základy oboru genetiky a v Olomouci studoval, vysadil děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala společně s prorektorem Vítem Procházkou strom z čeledi bobovitých. Jsme rádi, že tradice dožínek na univerzitní půdě zapustila kořeny a že v ní budeme pokračovat i v dalších letech,“ uvedl proděkan přírodovědecké fakulty Ota Blahoušek.

Součástí dožínkového programu bylo slavnostní předání dožínkového věnce i prezentace výsledků šlechtění a ošetření plodin na experimentálních plochách. Kromě speciálního dronu pro monitorování lánů s obilím si návštěvníci mohli prohlédnout také unikátní zemědělskou techniku včetně maloparcelních kombajnů, secího stroje a traktoru. Folklorní atmosféru dožínek připomnělo obilné občerstvení, koláčky, hrachová polévka nebo hrachové klobásy.

„Staří hospodáři dobře věděli, jak je důležité se zastavit, posoudit výsledky své práce a naplánovat další. Současné akademické dožínky, iniciované prorektorkou Lucii Plíhalovou, jsou příležitostí pro všechny týmy zabývající se základním i aplikovaným výzkumem prezentovat „sklizeň“ svých úspěchů. To, co mne nesmírně potěšilo, je ohromná rychlost přenosu výsledků do praxe – do sadů a na pole. A to díky dlouholeté a funkční spolupráci s převážně českými agrotechnickými firmami. Díky našim vědcům se poznání mění v konkrétní výnosy odolnějších a zdravějších plodin. Strategický dopad tohoto výzkumu je nezměrný. Řeší budoucí potravinovou soběstačnost nejen v Česku, ale i globálně,“ doplnil prorektor Vít Procházka.

Odborníci z katedry chemické biologie na polích v Olomouci-Holici pěstují pšenici, ječmen či řepku. Na těchto klíčových zemědělských plodinách průběžně zkoumají vliv nových regulátorů růstu na výnos a sledují také odolnost užitkových rostlin proti stresu způsobenému klimatickou změnou, která může v budoucnu negativně ovlivnit výnosy a kvalitu zemědělských plodin. Vědci při měřeních a analýzách získaných údajů spolupracují s Laboratoří růstových regulátorů přírodovědecké fakulty a mnoha zahraničními pracovišti včetně univerzit a výzkumných institucí v Rakousku, Švédsku nebo Spojených státech amerických.

[odkaz na zdroj]

Cenný bod. Domácí se lépe vypořádali s terénem, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Bod ze Slovácka je cenný, ale musíme ho potvrdit doma, řekl Jílek

Hanáci si z Uherského Hradiště odvezli domů do Olomouce bod. Remíza 0:0 byla dle Václava Jílka zasloužená. „My jsme byli lepší v prvním...

Neuteklo vám?

00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a vylepšit prostředí ve kterém se vzdělávají. Její třetí ročník startuje právě v těchto...
00:02:35

Stavba blokuje stezku

V Přerově, na frekventované třídě 17. listopadu, teď musí dávat pozor všichni. Chodci, cyklisté i řidiči. Dopravní...
00:00:35

Město Šternberk je historickým městem roku 2022 v Olomouckém kraji

Vítězem v soutěži o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón...
00:05:19

Téma týdne 5/2023

Vytuň si školu. Tak se jmenuje soutěž díky které mohou žáci olomouckých základních škol zvelebit a...
00:05:45

Víte, že? 05/2022

Prvním dítětem města Olomouce roku 2023 je holčička Bella. Narodila se 1. ledna v 5 hodin...
Generated by Feedzy