Přeložit náš web

St, 19. 6. 2024.

Svátek má Leoš.

19.7 C
Olomouc
17.6 C
Prostějov
21.4 C
Přerov
18.4 C
Šumperk
17.7 C
Jeseník
Středa, 19. června 2024.

Svátek má Leoš.  Dobré ráno.

AFO 58 zná své vítěze, které populárně-vědecké dokumenty jsou ty nejlepší?

Mezinárodní soutěž, Česko-slovenská soutěž, Soutěž krátkých filmů. A k tomu cena studentské poroty. Všechny tyto kategorie již znají své vítěze na 58. ročníku festivalu Academia Film Olomouc. Které filmy podle našich porot a publika vládnou současné popularizaci vědy?

Porota Mezinárodní soutěže vyzdvihla dva filmy, které se v letošním silném výběru nacházely. Zvláštní uznání si pro sebe uzmul dokumentární klenot Všechno živé. První film v historii, který vyhrál hlavní dokumentární soutěže na Sundance i v Cannes, si tak do široké palety získaných ocenění může připsat další. Porota jednak ocenila „mezidruhovou“ rovinu filmu, která klade důraz na koexistenci lidí a zvířat a také intimní a něžný přístup, který režisér Shaunak Sen zaujímá ke svým protagonistům. Hlavní cena Mezinárodní soutěže ovšem putuje za dokumentem Konstanta. Středometrážní filmová esej si klade otázky o podstatě lidské touhy změřit svět a všechny jeho aspekty a dává ji do souvislosti s politickou mocí a touhou ovládat a podmaňovat si. Právě tento tematický aspekt, který dokument artikuluje, porotu ohromil nejvíc. Společně s inovativním vizuálním zpracováním, kterým snímek své publikum neustále překvapuje.

Česko-slovenská soutěž zná letos také dva oceněné filmy. Zvláštním uznáním porota ověnčila dokument Lidi. Kateř Tureček dle poroty ve svém díle zkoumá diverzitu, konfrontuje heteronormativitu a možňuje nahlédnout do mysli a srdce osob, jež nepatří mezi tzv. cis-gender. Hlavní cenu si odnesly Neviditelné krajiny režiséra Ivo Bystřičana. „Porota ocenila čistý filmový jazyk a minimalistický přístup, který dává vyniknout základnímu sdělení: Planetě, na které žijeme, bychom měli naslouchat pozorněji,“ říká porota česko-slovenské soutěže ve svém vyjádření. V souladu s tímto tvrzením je dokument po vizuální a především zvukové stránce jedinečným a inovativním počinem nejen v rybníčku české dokumentární scény.

A co se krátkých filmů týče? Tam se vítězství dočkal snímek Haulout. Vtahující vyprávění na ploše 25 minut podrobuje pozorování terénního pracovníka Maxima Čakileva. Ten zkoumá, jakým způsobem se na migraci mrožů projevují známky klimatické změny. Dle poroty „není jen mistrným a pohlcujícím kinematografickým zážitkem, ale ke zkoumanému tématu přistupuje s opatrností a odhaluje příběh, který je zároveň krásný i brutální.“ Mimořádně nabitou krátkou soutěž tedy letos vyhrál snímek, který si vysloužil také nominaci na Oscara za nejlepší krátkometrážní dokument.

A aby těch oceněných nebylo málo, studentská porota udělila svou cenu dokumentu Stezka pumy. Příběh plný emocí vypráví o ohrožené existenci šelmy zvané puma floridská. Porota složená ze studentstva Univerzity Palackého ocenila vhled do přirozeného prostředí divoké zvěře, který je za normálních okolností lidskému oku skrytý. „Za tvorbou filmu stojí obrovská práce, která na první pohled není vidět. Jedná se o kariéru a celoživotní dílo desítek lidí, kteří se vší silou snaží ochránit pomalu hynoucí šelmu před možným kompletním vyhynutím,“ píše porota ve svém vyjádření.

Tyto dokumenty si z 58. ročníku AFO odnášejí vavříny. Stihli jste je všechny? Pokud ne, zítra v poslední den festivalu to ještě na projekcích vítězných filmů můžete napravit!

Článek AFO 58 zná své vítěze, které populárně-vědecké dokumenty jsou ty nejlepší? se nejdříve objevil na AFO.

[odkaz na zdroj]

Kainar, hudba a zpěv. Tři důležitá slova pro páteční odpoledne. Ulice ožijí mnoha melodiemi

Tóny hudebních nástrojů i hlasy zpěváků rozezní v pátek odpoledne 21. června přerovské ulice. Při příležitosti Evropského dne hudby se od...

Historie, umění i dobré rady. Vyšel nový Žurnál UP

Blíží se první letní den. Ale už dnes s předstihem vyšlo letní číslo univerzitního Žurnálu UP. Najdete v něm velkou porci čtení...

Neuteklo vám?

Kraj zblízka 25/2024

Šest set tisíc korun stála nová relaxační zóna v Domově seniorů v Nerudově ulici v Prostějově. Prostředky na její vybudování získala tato příspěvková organizace Olomouckého kraje z darů. Jejímu...

Olomoucká galerie Telegraph hostí výstavu Andreje Dúbravského

Výstava slovenského malíře Andreje Dúbrovského s názvem Good boy, je k vidění v olomoucké galerii Telegraph...

Sedmičlenný drogový gang působil ve dvou krajích

Kriminalisté odhalili a zadrželi organizovaný drogový gang, ve kterém působilo 5 mužů a 2 ženy. Od...

Kraj zblízka 25/2024

Šest set tisíc korun stála nová relaxační zóna v Domově seniorů v Nerudově ulici v Prostějově....

Téma týdne 24/2024

Olomoučtí zastupitelé schválili dlouho diskutované sloučení dvou příspěvkových organizací města. Moravské filharmonie Olomouc a Moravského divadla...