Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
So, 13. 8. 2022.

Svátek má Alena.

CzechEnglishPolishUkrainian
21 C
Olomouc
21 C
Prostějov
21.1 C
Přerov
18.7 C
Šumperk
17 C
Jeseník
Sobota, 13. srpna 2022.

Svátek má Alena.  Dobrý večer.

Aerobic: Výstava Petra Zatloukala oživí vzpomínky na předrevoluční kratochvíle

Olomoucký fotograf Petr Zatloukal se proslavil především snímky, které mapují životy lidí v tuhých normalizačních časech i události listopadové revoluce v Olomouci a na Univerzitě Palackého. Ve čtvrtek 21. července v 18:00 uvede v kavárně Trieste na Dolním náměstí svou výstavu fotografií s názvem Aerobic. Součástí akce bude rovněž autentická performance skupiny by Kami, setkání pamětníků i autogramiáda knihy Zatloukalových fotografií z edice Olomoučtí fotografové.

Soubor černobílých fotografií Petra Zatloukla pod názvem Aerobic si během loňského roku získal pozornost na mezinárodních festivalech v Budapešti či Bratislavě, domácí publikum jej mělo možnost vidět v Opavě či Ostravě. Nyní se soubor snímků vrací tam, kde před téměř 40 lety vznikly. Do Olomouce.

Zatloukalův Aerobic dává nahlédnout do počátků aerobikového hnutí v Olomouci za času socialismu, kdy se rytmické cvičení stalo jednou z mála kratochvílí žen, které hledaly únik z normalizačního bezčasí.

„Zatloukalovi se podařilo zachytit mnoho podob a příkladů žen, snících o jiném a lepším životě. Jeho snímky nám zprostředkovávají silné emoce a prožitky na pozadí skromně vybavených tělocvičen a omšelých betonových ploch chátrajících sportovišť. To, ruku v ruce se stále živou kolektivní pamětí, činí ze Zatloukalových fotografií sugestivní dokument své doby, na kterou si mnozí z nás stále dobře pamatují,“ říká k Zatloukalově sérii Štěpánka Bieleszová, kurátorka Muzea umění Olomouc .

Kniha fotografií Petra Zatloukala vyšla v edici Olomoučtí fotografové, kterou připravuje Vydavatelství UP s Muzeem umění Olomouc. Edice mj. získala cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Dosud v ní vedle Petra Zatloukala vyšly rovněž knihy snímků mistra aktu a ženského portrétu Miloslava Stibora, ikony avantgardní fotografie Karla Kašpaříka a solitéra české postmoderny Michala Kalhouse.

[odkaz na zdroj]

Derby pro devatenáctku. Baník porazila 3:0

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Devatenáctka v derby porazila Baník. Sedmnáctka prohrála

Po dvou kolech má dorostenecká liga kategorie U19 pouze dva stoprocentní týmy. Vedle Sparty je to také Sigma Olomouc. Devatenáctka pod...

Neuteklo vám?

00:06:40

Kraj zblízka 32/2022

Loučná nad Desnou se historicky jmenovala Wiesenberg, tedy Luční hora. Obec se nyní snaží vrátit k tradici a začala před třemi lety vysazovat luční louky. Rozkvetlé květy plné včel...
00:02:25

V Drahanech se o víkendu představí unikátní technika z druhé světové války

V Drahanech na Prostějovsku si o víkendu dají dostaveníčko příznivci historické vojenské techniky. V sobotu se...
00:00:30

Domů nedojel, ustlal si na stezce

Posilněn alkoholem sedl na kolo a vyjel do přerovských ulic. Starší muž domů ale nedojel. Na...
00:05:11

Téma týdne 32/2022

V pořadu Téma týdne pro vás tentokrát máme pozvánku na zbrusu novou akci s názvem Týden...
00:04:46

Otevřená radnice 32/2022

V pravidelném pořadu Otevřená radnice pro vás i tentokrát máme dva dotazy od našich diváků. Věnovat...
Generated by Feedzy