Přeložit náš web

St, 4. 10. 2023.

Svátek má František.

13.8 C
Olomouc
14.6 C
Prostějov
14.8 C
Přerov
12.2 C
Šumperk
10.3 C
Jeseník
Středa, 4. října 2023.

Svátek má František.  Dobré ráno.

Absolventský den nabídne křest piva, kvíz, stříbrné promoce i jazzový koncert

Univerzita Palackého si letos připomíná kulaté jubileum 450 let od založení vysokého učení v Olomouci. Pro všechny, kteří se chtějí potkat se svými bývalými spolužáky a kolegy, připravila univerzita jedinečný Absolventský den. Absolventkám a absolventům umožní zavzpomínat na roky strávené na alma mater, připomenout si její historii a také poznat současnost. Pestrý program v sobotu 9. září přinese komentované prohlídky i volné vstupy do univerzitních budov, vyjížďku lodí, hospodský kvíz, koncert, křest piva či filmové projekce.

„Na chvíle, které jsme prožívali se spolužáky během studií, většinou vzpomínáme jako na jedno z nejkrásnějších období v našich životech. Mnohdy je máme spojené se spoustou veselých historek a tehdejší přátelství přetrvávají dodnes. Naše pouto s univerzitou se promocemi nepřetrhne, jsme všichni stále součástí našeho univerzitního společenství a vzájemně se podporujeme. Absolventský den je skvělou příležitostí, jak si studentské roky připomenout, podívat se na místa, kde jsme je prožívali, a potkat se se svými přáteli,“ uvedl rektor UP Martin Procházka.

Program pro absolventy odstartuje už dopoledne. „Aby zájemcům nic neuniklo, doporučujeme navštívit ze všeho nejdříve stánek před univerzitním informačním centrem a obchodem UPoint na Horním náměstí. Tam získají potřebné informace i absolventskou placku, která budou potřebovat pro vstup na vybrané akce. Většina programu je pro absolventy zdarma, kvůli omezené kapacitě je však třeba se od 9. srpna registrovat prostřednictvím formuláře na webu absolventi.upol.cz,“ řekla Zuzana Kullová z oddělení univerzitních akcí.

Jednotlivé fakulty zpřístupní pro absolventy své prostory již od dopoledních hodin, navštívit tak půjde například bývalý jezuitský konvikt, současné Umělecké centrum UP, nebo terasu na střeše přírodovědecké fakulty. Nahlédnout do zákulisí oddělení, které natáčí dokumenty a vyrábí přímé přenosy například z univerzitního hokeje, umožní návštěva Audiovizuální produkce UP. Součástí prohlídky bude také natočení krátkého přání univerzitě k jejím 450. narozeninám. Čas bude i na odpočinek a dobití energie. Tichou zónu poskytnou parkánové zahrady, jejichž krásu lze obdivovat od ranních hodin až do večera. Hned dvě fakulty současně připravily stříbrné promoce. Setkají se na nich ti, kteří v roce 1998 absolvovali právnickou či přírodovědeckou fakultu. Součástí dopoledního programu Absolventského dne UP je rovněž vyjížďka centrem města na Ololodi či prohlídka potrubní pošty ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Absolventský den dále nabídne vedle prohlídek rektorátu či univerzitní knihovny také křest piva, které se zrodilo v experimentálním mikropivovaru Eureka na katedře analytické chemie přírodovědecké fakulty. Jak napovídá jeho název RE450N UP, vzniklo speciálně k letošnímu významnému výročí olomoucké univerzity.

Do programu pro absolventy se zapojil i festival Academia Film Olomouc, který v kině Metropol připravil speciální projekci dokumentu Jeseníky – království horské divočiny.

Podvečerní a večerní program setkání vyvrcholí v Jazz Tibet Clubu. V hospodském kvízu mohou absolventi otestovat své znalosti o historii i současnosti univerzity, na stejném místě pak program zakončí vystoupení olomoucké jazzové a swingové kapely HB Band.

Kdo bude chtít z nabitého programu Absolventského dne vidět a zažít co nejvíce, může se v univerzitní Olomouci pohybovat místo po svých na sdíleném kole. Díky vstřícnosti partnera Nextbike mají všichni absolventi po zadání speciálního kódu dvě patnáctiminutové jízdy zdarma. „Absolventi, kteří by si chtěli užít svůj den naplno a pobýt v univerzitním městě po celý víkend, mohou také využít nabídku zvýhodněného ubytování v centru Olomouce,“ doplnila Zuzana Kullová.

Kompletní program Absolventského dne UP, praktické informace i registrační formulář jsou dostupné na webu absolventi.upol.cz (sekce Absolventská setkání).

 

[odkaz na zdroj]

Vlastivědné muzeum představí historická žezla, zakládací listinu a další unikátní exponáty k výročí univerzity

Hned dvě výstavy současně připravilo k letošnímu výročí olomoucké univerzity Vlastivědné muzeum v Olomouci. Návštěvníci se mohou těšit na unikátní exponáty, k nimž patří...

Dvě křižovatky budou mít do poloviny prosince nové a moderní semafory

Modernizací procházejí dvě přerovské světelné křižovatky v ulicích Palackého–Komenského a Kopaniny–Velká Dlážka. Práce na první z nich začaly v úterý 3....

Neuteklo vám?

00:04:59

Šumperk – Živá brána Jeseníků – září 2023

Novinky ve školství i v Aquacentru a výzva 10 tisíc kroků. To jsou témata zářijového dílu pořadu Šumperk – Živá brána Jeseníků.
00:02:45

Šternberskou ZUŠ ozdobí obří nástěnná malba. Vytváří ji malíř z Francie

Budovu základní umělecké školy ve Šternberku už brzy ozdobí obří nástěnná malba. Takzvaný murál na jedné...
00:00:36

Olomoucký Street Art Festival proměnil sedm veřejných ploch v moderní umění

V Olomouci skončil šestnáctý ročník Street Art Festivalu, přehlídky současného pouličního umění. Účastnilo se ho 14...
00:06:44

Kraj zblízka 40/2023

V Kojetíně postavili nejmodernější logistickou halu v zemi. Robotické distribuční centrum americké společnosti Amazon navštívili i...
00:05:15

Téma týdne 39/2023

Rozsáhlá rekonstrukce Kmochovy ulice v Olomouci a okolních prostranství je u konce. Práce tu začaly koncem...