Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 30. 1. 2023.

Svátek má Robin.

CzechEnglishPolishUkrainian
-4.1 C
Olomouc
-5.7 C
Prostějov
-3.9 C
Přerov
-3.8 C
Šumperk
-4.6 C
Jeseník
Pondělí, 30. ledna 2023.

Svátek má Robin.  Dobré ráno.

Absolvent Vít Musil: Jděte za svými sny a využívejte k tomu soutěží

Ač se sám za podnikatele nepovažuje, podnikavost v širším smyslu absolventu fyzioterapie na Fakultě tělesné kultury UP Vítu Musilovi nechybí. Před bakalářskými státnicemi se s kamarádem vydali na starších kolech z Norimberku do francouzského La Rochelle, aby si zasurfovali v oceánu. Kolem surfingu se točil i jeho pozdější pobyt v Portugalsku. Domů si z něj dovezl vedle diplomové práce i ideu nového produktu Fluid Suit – speciální vesty, která by mohla pomáhat při pohybu a procvičování svalstva. S tímto nápadem uspěl v kategorii Podnikatel z UP v soutěži Podnikavá hlava pořádané Vědeckotechnickým parkem UP a nyní jej dále rozvíjí.

Sporty nejsou Vítu Musilovi cizí, vyzkoušel kdeco, mimo jiné snowboard, fotbal, florbal. Když si před maturitou na jednom turnaji přetrhl křížové vazy a začal navštěvovat rehabilitace, oslovila ho fyzioterapie jako obor, kterému by se mohl věnovat na vysoké škole. Přihláška ke studiu putovala z domovského Moravského krasu do Olomouce, na fakultu tělesné kultury.

„Tehdy jsem přestal sportovat závodně, naopak jsem se začal věnovat třeba lezení uvnitř i venku, různým aktivitám v přírodě. Dostal jsem se také k surfingu. Se spolužáky jsme pravidelně jezdili k oceánu, i Erasmus jsem si vybral ve Španělsku, abych mohl surfovat. Později jsem si ale řekl, že by další zahraniční pobyt měl mít větší smysl a chci ho spojit i s diplomkou. To se povedlo,“ říká.

Na stáž vyrazil do Portugalska, strávil zde deset měsíců. Spolupráci s Riedel, Research & Development Hub navázal díky poctivé rešerši vědeckých článků zabývajících se surfingem. Obepisoval jejich autory, dokud nenašel mentora. A když to dovolila situace kolem epidemie covidu-19, balil kufry.

„Vytvářeli tam senzor, který je implementovaný do surfu a dokáže měřit různé proměnné například z akcelerátoru nebo gyroskopu. Mým cílem bylo ověřit, zda mají stabilizační cvičení vliv na výkon surfařů, měřili jsme to pomocí toho senzoru a za pomoci fyzických testů. Nebylo to ale vůbec jednoduché. Třeba úvod výzkumu jsem psal asi osmkrát, výzvou přitom byla už jen akademická angličtina. Mentor mě naučil lépe si plánovat čas, používat pomocné nástroje, jako například citační manažery, také jak vůbec číst data. Měl jsem i možnost prezentovat svoji práci před profesorem ze sportovní fakulty v Portu nebo v surfařském sportovním centru ve Viana de Castelo. Bylo to náročné, ale zároveň velmi obohacující,“ hodnotí Vít Musil.

Při zkoumání toho, jestli může být fyzioterapie přínosná pro surfaře, dostal nápad na vytvoření vesty s vnitřním systémem trubiček naplněných vodou, které při cvičení působí na hlavní stabilizační svaly sportovce. „Když jsem dělal ta stabilizační cvičení, snažil jsem se vlastně destabilizovat tělo toho člověka. To dělá i voda v trubičkách, která následuje jakýkoliv pohyb, a sportovec si s tím musí poradit. Vestu lze přitom používat při různých aktivitách,“ vysvětluje ideu, se kterou uspěl v soutěži Podnikavá hlava.

„Pokud mají studenti nějaký nápad, určitě takovou soutěž doporučuji. Už jen zpětná vazba, kterou tam dostanou, je velmi přínosná. Nemluvě o nabídce konzultací. Jděte za svým snem a zkoušejte tyto příležitosti. Jsou tam odborníci, kteří vám pomohou. I když třeba v mém případě nešlo o experty na fyzioterapii nebo surfování, poradili mi s materiály,“ vzkazuje fyzioterapeut.

I díky zkušenosti z Podnikavé hlavy svou ideu brzy zhmotnil do prvního prototypu, který jen pár dní po magisterských státnicích představil v národním kole mezinárodní inovátorské soutěže Falling Wall Labs. Zátěžovou vestou zaujal, ovšem v konkurenci tvrdými daty podpořených prezentací to bylo málo. Získal nicméně další kontakty, které mu mohou pomoci v dalším vylepšování prototypu. A přemýšlí o další cestě po světě. „Chci zažádat o stipendium v Austrálii a v rámci doktorského studia spolupracovat se surfaři a získat pro Fluid Suit objektivní data. Ale mám i záložní český plán,“ prozrazuje Vít Musil.

Podnikavá hlava je soutěž, kterou pořádá Vědeckotechnický park UP s cílem podpořit začínající i zkušené podnikatele nejen z řad studentů a zaměstnanců univerzity. Účastníkům nabízí mimo jiné možnost využít podpory odborných konzultantů při tvorbě podnikatelského záměru.

[odkaz na zdroj]

ČEZ chystá odstávky elektřiny

Odstávky elektřiny plánuje společnost ČEZ Distribuce. Elektřina nebude dodávána v pátek 3. února 2023 v době od 7.45 do 13.00 hodin v Mendlově ulici...

Dorostenecké výběry měřily síly s Rapidem Vídeň

V sobotu měli dorostenci Sigmy na programu další várku přípravných zápasů. Devatenáctka, sedmnáctka a šestnáctka se utkaly s týmy vídeňského Rapidu. Všechny tř......

Neuteklo vám?

00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví další díl pořadu Otevřená radnice.
00:02:40

Nejstarší budovu olomoucké fakultní nemocnice čeká demolice

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se konalo symbolické rozloučení s nejstarší budovou areálu, přezdívanou podle někdejšího mocnáře...
00:00:41

Vytuňte si školu! Soutěž startuje

Žáci olomouckých základních škol si budou moci vytunit svou školu. Třetí ročník soutěže pořádané městem a...
00:05:21

Téma týdne 04/2023

Jedním z partnerských měst Olomouce je i Luzern. Nejlidnatější sídlo centrálního Švýcarska s přibližně osmdesáti tisíci...
00:03:58

Otevřená radnice 04/2023

Plánuje olomoucká radnice vybudovat u zastávky Pod Letištěm osvětlený přechod pro chodce? I na to odpoví...
Generated by Feedzy