Extrémní teploty, tropické noci a rostoucí sucho vedou k nadměrnému úbytku pitné vody. Lidé se více sprchují, zalévají zahrady, napouští bazény. V některých obcích proto Vodoprávní úřad uvažuje o zavedení opatření. Jedním z nich může být tříměsíční omezení používání pitné vody z veřejného vodovodu. Olomoučtí úředníci už takto rozhodli třeba v případě Slatinic. Lidé tak nesmí až do konce srpna užívat pitnou vodu k zalévání zahrádek a napouštění bazénů. Jinak jim hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Poradit si musí jinak. Zalévají dešťovou vodou, kdo může, bere vodu ze studny nebo retenčních nádrží. Měsíc ale nepršelo a tak je sucho i v nich.
Podle Ondřeje Mikmeka, starosty obce Slatinice, si nemohou dovolit extrémní situaci, že by ve vodojemu voda nebyla, protože zásobují také Lázně Slatinice a další firmy. A hlavně občany, kteří jsou samozřejmě na vodě závislí. Snaží se tak, aby nedošlo k nutnosti přistavovat cisterny.
Olomouc má zatím dostatečné zásoby vody, omezení by se města v budoucnu týkat neměla. Vodoprávní úřad však musí zároveň chránit povrchové vody a vodní ekosystémy, může proto rozhodnout o zákazu odběru vody z některých toků. Lze tak předpokládat, že bude vydán zákaz odběru vody z přítoků Moravy, jako je Bystřička a Trusovický potok. Úřad spolupracuje s rybáři. Průběžně sledují stav v tekoucích i ve stojatých vodách.
Aktuálně se úřad zabývá nebezpečím ubývajícího kyslíku. S rostoucí teplotou vody klesá její schopnost vázat kyslík, naopak jeho spotřeba u ryb a dalších vodních živočichů stoupá. Může tak dojít k jejich úhynu. Čistota uzavřených vod je zatím uspokojivá. Co bude ale v příštích týdnech není jasné. Záleží na tom, kolik kyslíku zůstane ve vodách během noci.