Přeložit náš web

Čt, 3. 7. 2025.

Svátek má Radomír.

33.7 C
Olomouc
32.3 C
Prostějov
32.1 C
Přerov
28.4 C
Šumperk
27.2 C
Jeseník
Čtvrtek, 3. července 2025.

Svátek má Radomír.  Dobré odpoledne.

Olomoučtí fyzici mění pravidla buněčného zobrazování

Vědci z katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého představili novou mikroskopickou techniku, která mění pravidla hry v buněčném zobrazování. Umožní totiž rychlou, bezkontaktní a neinvazivní analýzu buněk s vysokým rozlišením. Výsledky publikoval prestižní vědecký časopis Optica.

Jejich metoda umožňuje zachytit vnitřní struktury buněk s rozlišením 250 nanometrů a fázovou přesností lepší než 2 nanometry. Dokáže tedy zachytit změnu optické dráhy odpovídající velikosti několika molekul. Navíc pracuje s běžným nekoherentním osvětlením a tím eliminuje rušivé artefakty a umožňuje ostřejší a rychlejší zobrazení. Díky novému optickému uspořádání je metoda odolná vůči vibracím a ideální pro dlouhodobé experimenty.

„Dokázali jsme, že střihová holografie může pracovat i s běžným osvětlením, jehož koherentní plocha je výrazně menší než samotný příčný posuv. Tím otevíráme nové možnosti pro rychlou, bezkontaktní a neinvazivní analýzu buněk s výborným rozlišením,“ říká hlavní autor Jaromír Běhal.

Úspěšná publikace výsledků tohoto výzkumu je odrazovým můstkem pro řešení grantu Grantové agentury ČR Postdoc Individual Fellowship Incoming – MAGICY (Machine‑learning Assisted tomoGraphic phase Imaging flow CYtometry), který Jaromír Běhal získal po návratu z 2,5letého postdoktorského pobytu ve skupině profesora Pietra Ferrara v Neapoli.

Nová výzkumná skupina Advanced Functional Imaging (AFI) pod vedením Jaromíra Běhala se nyní zaměří na propojení kvantitativní fázové mikroskopie s průtokovou tomografickou cytometrií a umělou inteligencí. Cílem je v reálném čase detekovat a třídit jednotlivé buňky a vytvářet jejich 3D modely během zlomku sekundy.

„Nově vyvíjená technologie umožní analyzovat buňky bez použití barvicích látek a získávat v reálném čase nanometrově přesné informace o tloušťce a indexu lomu subcelulárních struktur,“ doplňuje Miroslav Ježek, vedoucí skupiny QOLO, a oceňuje vědeckou práci mladšího kolegy: „Jaromír odvedl obrovský kus práce. Během krátké doby po návratu z Itálie vybudoval vlastní tým a získal významný grant. Pro naši skupinu QOLO je velkou ctí být u toho a pomáhat mu při jeho startu jako juniorního group leadera“.

Financování: Výzkum podpořila Grantová agentura České republiky (projekt č. 25-17712I).
Odkazy: Článek Optica
Laboratoř QOLO katedry optiky UP

Read More

HLEDÁME REFERENTA ODBORU STAVEBNÍHO ÚŘADU A ÚZEMNÍHO PLÁNOVÁNÍ

Hledáte stabilní a odpovědnou práci ve veřejné správě? Máte vzdělání a zkušenosti v oblasti stavebnictví, architektury nebo práva? Přidejte se k...

DARUJ KREV – ZÍSKEJ VSTUPENKY

Přijďte 8. července darovat krev na Hematologicko-transfuzní oddělení Nemocnice AGEL Prostějov a získejte odměnu! Každý dárce obdrží dárkový poukaz do Aquaparku...

Neuteklo vám?

Řekni to hejtmanovi! 26/2025

Iva, Přerov Dobrý den. Dle mého je potřeba podpořit psychologickou a psychiatrickou péči pro děti, podporovat mezioborovou spolupráci a větší dostupnost této péče, jak časovou tak i místní, potřebným rodinám....

V Olomouci se rozběhla oprava u stanice Nádraží-město. Na dva měsíce kompletně uzavře...

Jde o jeden z nejvytíženějších dopravních uzlů v Olomouci. Spojuje centrum města s olomouckou městskou částí...

Přerov bodoval v celostátní soutěži. Je nejpřátelštějším městem pro rodiny a seniory v...

Přerov přátelský rodinám i seniorům. V celostátní soutěži se stal nejúspěšnější obcí ve své kategorii. To...

Otevřená radnice 27/2025

Na ulici Werichova je uschlý strom, bude možné ho vyměnit za nový? Proč nebyly při kompletní modernizaci...

Řekni to hejtmanovi! 26/2025

Iva, Přerov Dobrý den. Dle mého je potřeba podpořit psychologickou a psychiatrickou péči pro děti, podporovat mezioborovou...