Přeložit náš web

Pá, 2. 5. 2025.

Svátek má Zikmund.

9.6 C
Olomouc
9.8 C
Prostějov
8.8 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
13.9 C
Jeseník
Pátek, 2. května 2025.

Svátek má Zikmund.  Dobré ráno.

Vědci z CATRIN ověřují bezpečnost grafenových materiálů pro mozkové implantáty

Na vývoji nové generace mozkových implantátů s využitím nobelovského materiálu grafenu se budou podílet vědci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci. Díky úspěchu v grantové výzvě Horizon Europe Hop On Facility se připojí k již řešenému mezinárodnímu projektu Evropské rady pro inovace (EIC) MINIGRAPH. Úkolem olomouckých vědců bude ověřit šetrnost grafenových implantátů k živým buňkám, případně navrhnout řešení bez nežádoucích účinků. Ve vůbec první výzvě Hop On Facility získalo v ČR podporu pouze pět žadatelů.

Projekt s akronymem MINIGRAPH2 je od července samostatnou součástí projektu MINIGRAPH, který koordinuje Katalánský institut pro nanovědy a nanotechnologie (ICN2) v Barceloně. Cílem je vyvinout a ověřit novou generaci mozkových implantátů schopných pomocí elektroniky, která je velmi přesně a šetrně umístěná v lebce, stimulovat nervovou aktivitu mozku. Pomohou tak s léčbou nebo zlepšením stavu u některých neurologických onemocnění, například Parkinsonovy choroby. Významnou roli v celém systému hrají právě miniaturní elektrody s grafenem – uhlíkovým materiálem, s nímž mají vědci z CATRIN bohaté zkušenosti.

„Naším úkolem je testování cytotoxicity grafenových neurálních implantátů na buněčné a molekulární úrovni. Můžeme tak zjistit jejich případné nežádoucí účinky a přispět k navržení lepších, více biokompatibilních materiálů. Klíčovým hlediskem pro jejich využití v humánní medicíně je totiž jejich bezpečnost a nezávadnost. Náš tým proto přináší celému konsorciu důležitou přidanou hodnotu a může hrát klíčovou roli při regulačních schvalovacích procesech,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu Kateřina Poláková.

Výzkumníci z CATRIN využijí dva přístupy, a to experimentální a teoretický. V experimentální části budou zkoumat interakce grafenových materiálů s buňkami. „Zde využijeme našich dosavadních zkušeností s testováním cytotoxicity 2D grafenových materiálů in vitro, tedy v laboratorních podmínkách. Ať už se jedná o grafen oxid vyráběný na komerční bázi, nebo nové grafenové deriváty vyvinuté v CATRIN,“ objasnila Poláková.

Druhý přístup využívající výpočetní chemii se zaměří na vytváření modelů modifikovaného grafenu dle přesného experimentálního složení. „Ověřené modely grafenu následně použijeme pro studium jejich interakcí s modely neuronových membrán, přičemž se zaměříme zejména na vliv velikosti, tvaru a složení použitých grafenových materiálů. Tyto výpočty poskytnou informace o vzájemných interakcích nano- a biomateriálů na atomární úrovni,“ uvedla další členka týmu Markéta Paloncýová.

Vědečtí pracovníci z CATRIN se zařadili mezi úzkou skupinu českých žadatelů, kterým se ve výzvě Horizon Europe Hop On Facility (HORIZON-WIDERA_2022-ACCESS-07) podařilo uspět. Jedná se o zcela nové schéma, které umožňuje partnerovi z tzv. widening země přistoupit v průběhu řešení ke konsorciu některého z udělených grantů EIC Pathfinder nebo dalších projektů RIA z Pilíře II programu Horizon Europe. Nový partner musí přinést stávajícímu konsorciu přidanou hodnotu svým originálním a vysoce komplementárním vědeckým zaměřením. V rámci projektu MINIGRAPH vědci z Olomouce kooperují s dalšími sedmi partnery z pěti evropských zemí. Příležitost spolupracovat s akademickými i komerčními subjekty s bohatou zkušeností v evropském či světovém měřítku v oblasti neuroimplantátů budou mít i zdejší juniorští vědečtí pracovníci a Ph.D. studenti z Univerzity Palackého.

[odkaz na zdroj]

Akce “POMOC2”

Dne 30.4.2025 se na půdě Fakultní nemocnice Olomouc, na transfúzním oddělení, uskutečnil hromadný odběr krve složek IZS. Read More

Univerzita Palackého má nové vedení

Rektorské žezlo Univerzity Palackého přebírá právník Michael Kohajda. V čele nejstarší moravské univerzity střídá lékaře Martina Procházku. Vzdělávací a vědecko-výzkumnou instituci, která...

Neuteklo vám?

Šumperk – živá brána Jeseníků – duben 2025

Město Šumperk uspořádalo slavnostní večer. V divadelním sále, jako poděkování všem, kteří se zapojili do pomoci při loňských povodních na Šumpersku. V první části večera převzali ocenění zástupci profesionálních a...

Oprava mostu v Hranicích běží naplno. Řidiče čekají omezení až do listopadu

Stavební sezóna je v plném proudu a intenzivně pokračují práce Ředitelství silnic a dálnic na opravě...

Okamžiky rovnováhy v Galerii Caesar

Nerozhodnost, melancholie, rovnováha. Na to se ve své tvorbě zaměřuje výtvarník Filip Raclavský, který pochází z...

Moje Olomouc 18/2025

Už čtvrtstoletí je město Olomouc hrdým nositelem prestižního titulu UNESCO, který získala díky Sloupu Nejsvětější Trojice....

Řekni to hejtmanovi! 18/2025

Štěpánka, Zlín Dobrý den, pane hejtmane. Ráda bych se vyjádřila k dotazu, co mi schází v Olomouckém...