Přeložit náš web

Pá, 9. 5. 2025.

Svátek má Ctibor.

8.8 C
Olomouc
8.7 C
Prostějov
8.8 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
7.2 C
Jeseník
Pátek, 9. května 2025.

Svátek má Ctibor.  Dobré odpoledne.

Neal Saunier: K češtině mě přivedl francouzský autor Léo Malet

Důvody, proč se lidé učí česky, jsou různé. Někteří měli v České republice své předky a chtějí poznat jejich kulturu, jiní mají svůj zájem o češtinu spojený například s profesí či osobní ambicí. Francouz Neal Saunier strávil před několika lety celý semestr na studijním pobytu v Brně. Od té doby se k češtině stále vrací. Na Letní školu slovanských studií FF UP dorazil už popáté.

Každý ročník Letní školy slovanských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého je něčím zajímavý. Ten letošní, sedmatřicátý, mimo jiné tím, že ve stočlenné skupině tvořené lidmi z různých koutů naší planety je člověk, který se do olomouckých univerzitních prostor přijel učit česky už popáté.

Neal Saunier žije v Paříži a živí se jako tlumočník. První živý kontakt s češtinou získal při erasmovském studiu na Masarykově univerzitě v Brně. Během semestrálního pobytu se věnoval především přípravě své diplomové práce, již věnoval francouzskému spisovateli a básníkovi Léo Maletovi.

„Vlastně Léo Malet, jenž se proslavil například detektivními romány s Nestorem Burmou, byl jedním z hlavních impulzů k tomu, abych se začal učit česky. Studoval jsem francouzskou literaturu a první jazyk, do něhož byly Maletovy detektivky přeloženy, byla čeština,“ říká třicetiletý Neal Saunier.

Jazykové znalosti z italštiny, španělštiny a angličtiny se po absolutoriu studijního pobytu na Masarykově univerzitě v Brně rozhodl rozšířit i o jazyk český. S odstupem několika let se díky své píli znalostně vypracoval od úplného začátečníka do dnešní úrovně B2.

„Možná přijedu do Olomouce i příští rok. Čeština je velmi těžká a já bych se v ní chtěl stále zlepšovat. Třeba budu jednou umět česky tak, že budu moci i tlumočit,“ dodává mladý Francouz, jenž si Olomouc zamiloval. Je mu sympatická jak svou velikostí, tak i možnostmi vyžití.

„Mám rád zdejší parky, také restaurace a velmi rád chodím i do olomouckého letního kina. Nejsem sám, komu Letní škola slovanských studií na Filozofické fakultě Univerzity Palackého a také genius loci Olomouce učarovaly. Každý rok se tu potkávám s několika lidmi, které znám již z dřívějších ročníků. Vyhovuje nám organizační tým, zdejší systém i styl výuky češtiny. Jsme nadšeni bohatým doprovodným programem letní školy i letní atmosférou města,“ uzavírá sympatický francouzský tlumočník.

[odkaz na zdroj]

Činnost Ředitelství silnic a dálnic zajišťuje téměř 2 400 zaměstnanců

Pravidelně vydáváme informační zprávy k jednotlivým stavbám, opravám nebo údržbě svěřených komunikací ve správě Ředitelství silnic a dálnic (též ŘSD). Známou...

Reprezentujte Univerzitu Palackého na Českých akademických hrách v Ostravě

Ostravská sportoviště budou ve dnech 23.–27. června žít největší vysokoškolskou sportovní akcí u nás – Českými akademickými hrami. Nebude na nich...

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 19/2025

Na Návsi Svobody technické služby nevyvážejí odpad z odpadkových košů? Proč? Je možné zvětšit tramvajovou zastávku Žižkovo náměstí? Popřípadě ji udělat vídeňského typu? Na vaše dotazy odpoví primátor Mirek Žbánek. https://youtu.be/0ERjy4am9Fs

Sdílená kola jsou zpět. Olomouc spustila pilotní projekt s novým tarifem

Po zimní pauze se do ulic Olomouce opět vrací oblíbená služba bikesharing. Od května je obyvatelům...

Výstava v Olomouci ukazuje, jak recyklovat elektroodpad

Víte, jak správně třídit elektroodpad? Odpověď nabízí putovní výstava na Výstavišti Flora Olomouc. Pořádá ji společnost...

Moje Olomouc 19/2025

Je to jedna z největších divadelních akcí v celém Česku. Divadelní Flora začíná v Olomouci už...

Řekni to hejtmanovi! 19/2025

Jan, Prostějov Dobrý den, pane hejtmane. Rád bych se vás zeptal. V současné době se ve školách...