Přeložit náš web

Ne, 19. 5. 2024.

Svátek má Ivo.

13 C
Olomouc
13.6 C
Prostějov
14.1 C
Přerov
12.6 C
Šumperk
12.2 C
Jeseník
Neděle, 19. května 2024.

Svátek má Ivo.  Dobré ráno.

Zrod soudobého Středoevropana

V římském nakladatelství Viella vyšla monografie s názvem The Birth of the Modern Central Europen Citizen. Editory této knihy s českým názvem Zrod soudobého Středoevropana jsou Jan Stejskal, stávající děkan filozofické fakulty a Michael Viktořík, vedoucí její katedry historie. Publikace z mnoha pohledů nahlíží na složitý a mnohovrstevnatý proces formování novodobé občanské společnosti v prostoru mnohonárodnostní habsburské monarchie.

Inspiraci k vzniku této knihy našli její editoři na mezinárodní konferenci, jež se konala na podzim 2018 v Kroměříži, tedy v místě, které v historii evropského parlamentarismu sehrálo klíčovou roli.

„V roce 2018 jsme si připomínali 170. výročí od zasedání Ústavodárného říšského sněmu v Kroměříži, na němž byly mimo jiné vůbec poprvé projednávány návrhy na federativní uspořádání habsburské monarchie. Někteří účastníci kroměřížské konference byli následně osloveni, aby připravili studie, které budou bilancovat jejich celoživotní výzkum a které současně nabídnou odborné i laické veřejnosti některá klíčová témata spojená s vývojem občanské společnosti v prostoru střední Evropy, a to s nadhledem a s důrazem na patřičné dějinné souvislosti,“ uvedl Michael Viktořík, vedoucí katedry historie FF UP. Příspěvky oslovených odborníků z tuzemských i zahraničních historických pracovišť pak podle něj vytvořily samostatné kapitoly v knize. Ke čtenáři se teď dostává po více než dvouleté přípravě.  

Monografie je výjimečná nejen svým rozsahem a časovými přesahy, ale i složením autorského kolektivu. Editoři oslovili přední představitele české historiografie, Milana Hlavačku, Miroslava Hrocha, Jana Rychlíka, Jiřího Štaifa, Jiřího Hanuše, Jiřího Malíře, Janu Burešovou, Milenu Lenderovou a Lukáše Fasoru, aby bilancovali svůj dosavadní výzkum a současně čtivou formou přiblížili čtenářům složitá témata. Věnují se v nich otázkám formování novodobých národů a národních států, vzniku a rozvoji parlamentarismu v podunajské monarchii, liberalizačním a demokratickým procesům ve společnosti, také sociální problematice či roli významných osobností v modernizačních procesech, například roli Františka Palackého. Odborníci se v knize věnují i zániku habsburské monarchie. Uvedená témata představuje ve svých kapitolách jedenáct profesorek a profesorů, kteří působí na předních historických pracovištích v tuzemsku i v zahraničí. Ze zahraničních autorů se na publikaci podíleli Lothar Hőbelt (Universität Wien) a Catherine Horel, současná prezidentka mezinárodního komitétu pro historické vědy.   

[odkaz na zdroj]

Klára Katrušáková: Někdy se potřebuju vymlátit

Klidně, až zasněně působí Klára Katrušáková, studentka psychologie a muzikoterapie, když ji potkáte na univerzitě anebo s kytarou na náměstí, kde hrává pro...

Vychází květnové číslo krajského měsíčníku

Jeho hlavním tématem je doprava. Co vše kraj v rámci dopravy zajišťuje a řeší? Read More

Neuteklo vám?

Otevřená radnice 20/2024

V otevřené radnici se tentokrát dozvíte, zda bude opraven povrch ulice I. P. Pavlova, který je po budování kanalizace ve špatném stavu. A zda bude možné vybudovat u neředínského...

Týden rané péče v Olomouci

Až do 19. května probíhá v celé České republice týden rané péče. Bohatý program sestavila i...

Tuzemští včelaři hlásí výrazně nižší úhyny včelstev

Letošní zimu přežilo víc včelstev než v předchozích letech. Vyplývá to z průzkumu COLOSS, který sleduje...

Téma týdne – 20/2024

Taneční a pěvecká vystoupení dětských skupin, stánky s nabídkou sociálních služeb i volnočasových aktivit ve městě,...

Otevřená radnice 20/2024

V otevřené radnici se tentokrát dozvíte, zda bude opraven povrch ulice I. P. Pavlova, který je...