Přeložit náš web

Pá, 2. 5. 2025.

Svátek má Zikmund.

9.6 C
Olomouc
9.8 C
Prostějov
8.8 C
Přerov
10.7 C
Šumperk
13.9 C
Jeseník
Pátek, 2. května 2025.

Svátek má Zikmund.  Dobré ráno.

Z laboratoře k prototypu. Výzkum v oblasti ukládání energie podpořil prestižní evropský grant

Na Univerzitě Palackého byl dnes slavnostně zahájen mezinárodní projekt, který propojuje výzkum v oblasti uchovávání elektrické energie s praxí. Nanomateriál, který vyvinuli olomoučtí vědci, se totiž ukazuje jako velmi vhodný pro zařízení ukládající elektrickou energii, takzvané superkondenzátory. Výzkumníci z Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN UP už vyzkoušeli dusíkem obohacený grafen v laboratorních podmínkách. Nyní zahajují ve spolupráci s kolegy z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli a italské firmy ITELCOND přípravu prototypu zařízení. Díky v tuzemsku ojedinělému evropskému grantu, kterým je projekt Evropské rady pro inovace (EIC) Transition Challenges, získali podporu bezmála 2,5 milionu eur (cca 62,5 milionů korun). 

Superkondenzátory, které slouží pro ukládání elektrické energie, nabízejí velmi zajímavou alternativu k aktuálně nejvíce využívaným lithiovým bateriím. „Nedávno jsme vyvinuli elektrodový materiál na bázi grafenu, dvojrozměrného materiálu skládajícího se z jediné vrstvy uhlíku, který vykazuje jedinečné vlastnosti. Naším cílem je superkondenzátor, který bude v porovnání s bateriemi bezpečnější, šetrnější k životnímu prostředí, levnější, a především bude mít vysokou kapacitu a dlouhou životnost. Od vývoje materiálů a jeho syntézy v laboratorním měřítku se nyní blížíme k prototypu, který je už předstupněm pro finální výrobek,“ uvedl hlavní řešitel Michal Otyepka z CATRIN. Do této fáze dovedl materiál spolu s kolegy i díky zisku dvou prestižních projektů Evropské výzkumné rady (ERC), na něž nyní může navázat. První gramy materiálu výzkumníci připravili teprve před čtyřmi lety, nyní jsou schopni jej přichystat v kilogramových množstvích.

Vlastnosti materiálu, který chrání evropský patent, budou výzkumníci dále optimalizovat tak, aby jej mohli využít v pilotní výrobě nového typu superkondenzátoru. Cílem je zvýšení objemové energetické hustoty superkondenzátorů nad 50 Wh/L, což je asi dvakrát více než u nejlepších součástek na současném trhu. To umožní jejich široké využití v elektromobilech i jako podpory baterií v zařízeních, do nichž je potřeba dodat velké množství energie ve velmi krátkém čase.

Svými zkušenostmi přispějí i vědci z Bar-Ilanovy univerzity v Izraeli, která má vedoucí postavení v oblasti materiálů pro skladování energie s velkým důrazem na technologicky orientovaná řešení s aplikovatelným přístupem. „Proto jsme se přirozeně rozhodli připojit k úžasnému týmu v tomto projektu a spolupracovat na vývoji prototypu unikátních aktivních materiálů vyvinutých na olomoucké univerzitě. Naším úkolem je zaměřit se na sestavování pouzdrových článků zařízení pro ukládání energie pomocí 2D materiálů,“ uvedl za izraelské partnery Malachi Noked.

Akademiky v projektu doplní zástupci italské firmy ITELCOND. „Jako společnost, která si vždy zakládala na schopnosti být referenčním partnerem od počátečního nápadu až po komercializaci finálního projektu, jsme nadšeni, že se můžeme podílet na projektu, který kombinuje čistý výzkum s technologickým transferem a uvedením nového produktu na trh. Naším cílem je poskytnout tomuto projektu veškeré znalosti, které jsme za více než 45 let naší činnosti získali. Zároveň společně s neuvěřitelným týmem, s nímž spolupracujeme, hodláme vybudovat silné zázemí, které nabídneme budoucím zákazníkům tohoto výrobku,“ uvedl ředitel společnosti Luca Primavesi.

V rámci výzvy EIC Transition Challenges bylo předloženo 22 návrhů ze 17 zemí. Podpora je určena pro nové technologie, které již byly experimentálně ověřeny v laboratoři, a je potřeba připravit jejich uvedení na trh. CATRIN bude koordinovat tento druh projektu jako jediná instituce nejen v tuzemsku, ale také v tzv. widening zemích, kam patří především nové členské státy EU přistoupivší po roce 2004. Hledání materiálů pro účinné ukládání elektrické energie patří mezi významné globální výzvy, navíc získává ještě více na aktuálnosti v souvislosti s potřebou omezit spotřebu fosilních paliv, rostoucí mobilitou a zvyšujícím se počtem elektronických zařízení.

 

Ve fotogalerii snímky ze slavnostního zahájení, na němž nechyběl ani stylizovaný dort, který rozkrojil rektor UP Martin Procházka a hlavní řešitel projektu Michal Otyepka. Třetí snímek ukazuje zařízení pro testování baterií a čtvrtý je z testu funkčnosti superkondenzátoru.

 

[odkaz na zdroj]

Akce “POMOC2”

Dne 30.4.2025 se na půdě Fakultní nemocnice Olomouc, na transfúzním oddělení, uskutečnil hromadný odběr krve složek IZS. Read More

Univerzita Palackého má nové vedení

Rektorské žezlo Univerzity Palackého přebírá právník Michael Kohajda. V čele nejstarší moravské univerzity střídá lékaře Martina Procházku. Vzdělávací a vědecko-výzkumnou instituci, která...

Neuteklo vám?

Šumperk – živá brána Jeseníků – duben 2025

Město Šumperk uspořádalo slavnostní večer. V divadelním sále, jako poděkování všem, kteří se zapojili do pomoci při loňských povodních na Šumpersku. V první části večera převzali ocenění zástupci profesionálních a...

Oprava mostu v Hranicích běží naplno. Řidiče čekají omezení až do listopadu

Stavební sezóna je v plném proudu a intenzivně pokračují práce Ředitelství silnic a dálnic na opravě...

Okamžiky rovnováhy v Galerii Caesar

Nerozhodnost, melancholie, rovnováha. Na to se ve své tvorbě zaměřuje výtvarník Filip Raclavský, který pochází z...

Moje Olomouc 18/2025

Už čtvrtstoletí je město Olomouc hrdým nositelem prestižního titulu UNESCO, který získala díky Sloupu Nejsvětější Trojice....

Řekni to hejtmanovi! 18/2025

Štěpánka, Zlín Dobrý den, pane hejtmane. Ráda bych se vyjádřila k dotazu, co mi schází v Olomouckém...