Přeložit náš web

Čt, 2. 5. 2024.

Svátek má Zikmund.

11.3 C
Olomouc
15.4 C
Prostějov
12.4 C
Přerov
12.9 C
Šumperk
13.6 C
Jeseník
Čtvrtek, 2. května 2024.

Svátek má Zikmund.  Dobré ráno.

Přijeli do Olomouce, aby věděli víc o uprchlictví a mezinárodním právu

Studenty práv, antropologie, historie, evropských studií nebo sociologie přilákala do Olomouce Mezinárodní letní škola uprchlického práva. Její devátý ročník se koná pod hlavičkou evropské univerzitní aliance Aurora a hlavními organizátory jsou Právnická fakulta UP spolu s ukrajinskou V. N. Karazin Kharkiv National University.

Při přípravách pořadatelé vycházeli z předchozích úspěšných ročníků. „První část letní školy je zaměřená teoreticky a obecněji na problematiku uprchlictví a na mezinárodní humanitární právo. V další části se věnujeme už skutečným případům, situaci v konkrétní zemi. Letos jsme vzhledem k aktuálnímu dění v Evropě zvolili Ukrajinu,“ vysvětlila za pořadatele Selma Porobić, manažerka aliance Aurora za UP, která lektoruje na letní škole hned několik výukových bloků.

Na programu se výrazně podílela charkovská univerzita, která je partnerem Univerzity Palackého v rámci aliance Aurora. „Charkovská univerzita má svoji letní školu, která se zabývala problematikou vnitřního přesídlení osob v kontextu konfliktu na východě Ukrajiny od roku 2014. Ale vzhledem k aktuální situaci ji nemohli pro své studenty letos připravit. Pokusili jsme se tedy naši a jejich letní školu zkombinovat a částečně se přizpůsobili jejich potřebám,“ upřesnila Selma Porobić, která si pochvalovala spolupráci s ukrajinskými kolegy Olenou Mashyntsovou a Oleksandrem Khyzhniakem.

Výjimečný je letošní ročník také formou. Poprvé se koná hybridně. „Část studentů pracuje přímo v učebně, část se připojuje online. I někteří vyučující jsou online. Hybridní forma nám umožňuje určitou flexibilitu, ale organizačně je náročnější. Na lektory jsou kladeny vyšší nároky. Výhodou ale je, že se školy mohou účastnit i ti, kteří nemohli z nejrůznějších důvodů do Olomouce přijet, například ukrajinští studenti,“ podotkla Selma Porobić.

Zázemí desetidenní akci poskytla právnická fakulta, podílela se na přípravách celé akce a hned několik jejích odborníků na škole přednáší. Výukové bloky si připravili Martin Faix a Eva Zorková, oba z katedry mezinárodního a evropského práva, a Maxim Tomoszek z katedry ústavního práva. „Mezi lektory jsou akademici z obou pořádajících univerzit i experti z praxe. Letos tu máme třeba kolegy pracující pro Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, Evu Garciu a Marka Macskoviche. Propojení akademického pohledu a zkušeností z praxe, z terénu je pro kvalitu a přínos naší akce zásadní,“ zdůraznila Selma Porobić. Program letní školy kombinuje odborné přednášky, workshopy a diskuzní bloky.

O devátý ročník Mezinárodní letní školy uprchlického práva projevilo zájem na třicet účastníků. Většinu tvoří studenti z Velké Británie, Itálie a Německa. Z Hamburku přicestovala do Olomouce studentka Vera Wild. „Studuji práva, ale mezinárodnímu právu se na univerzitě příliš nevěnujeme. Proto hledám další možnosti mimo svoji fakultu. A právě tato letní škola je pro mě příležitostí, jak se v této právní oblasti posunout,“ vysvětlila Vera Wild. Pozitivně hodnotí přístup vyučujících a vyzdvihuje možnost dialogu. „Cením si prostoru pro diskuzi a výměnu názorů, pro práci ve skupinách. Vzhledem k tomu, že jsou tu studenti různých oborů a z jiných zemí, jsou debaty velmi zajímavé. Interaktivní prvky jsou moc fajn.“

Jinou motivaci k účasti měla Italka Aurora Alliegro, která studuje historii na neapolské univerzitě. „Studuji především moderní dějiny, poslední století bylo plné válek a konfliktů. Do budoucna bych se ale chtěla věnovat žurnalistice, láká mě válečné zpravodajství. Tematika uprchlictví a mezinárodní právo mě proto velmi zajímají, je to pro mě něco úplně nového,“ vysvětlila Aurora Alliegro.

Zahraniční studenti se v Olomouci nejen vzdělávají. Pořadatelé se jim snaží ukázat krásy Olomouce a života v ní. „V České republice jsem poprvé. Olomouc je nádherná. Pro mě jako studentku historie zvlášť, je tady toho spousta k vidění. Myslím, že je to ideální místo pro studentský život,“ dodala mladá Italka.

Letošní Mezinárodní letní škola uprchlického práva navazuje na předešlé úspěšné ročníky, které v letech 2012 až 2015 pořádalo Centrum pro uprchlíky při sarajevské univerzitě a od roku 2018 pak Univerzita Palackého. Jednou z jejích zakladatelek byla spolu se Selmou Porobić emeritní profesorka Oxfordské univerzity Barbara Harell-Bond, která se významně zasloužila o aktivní podporu práv uprchlických komunit po celém světě.

International Summer School in Refugee Law and Rights má svoji webovou stránku. Letošní ročník končí 25. srpna.

[odkaz na zdroj]

EU nám přinesla životní stabilitu a usnadnila cestování nejen za studiem, říká politolog David Broul

Česká republika je už dvě desítky let členskou zemí Evropské unie. Jak se tato skutečnost propsala do našich životů, proč stále...

Univerzita se opět zapojí do Běhu pro Paměť národa

Univerzita Palackého se i letos jako partner zapojí do benefiční akce Běh pro Paměť národa, která se v neděli 19. května koná...

Neuteklo vám?

00:07:13

Kraj zblízka 18/2024

Olomoucký kraj udělil Ceny za přínos v oblasti kultury za rok 2023. Za výjimečné počiny co se týká literatury, výtvarného umění, divadla, ale také třeba lidových tradic. Udělena byla...
00:02:26

Za Přerovem má vzniknout průmyslová zóna

V Přerově má mezi bývalými strojírnami a Henčlovem vzniknout nová průmyslová zóna. Vyjde na tři miliardy...
00:00:30

Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu dealerů drog. Prodali půl kila pervitinu

Přerovští kriminalisté dopadli organizovanou skupinu dealerů drog, čtyři muže a tři ženy. Na území Přerova a...
00:07:13

Kraj zblízka 18/2024

Olomoucký kraj udělil Ceny za přínos v oblasti kultury za rok 2023. Za výjimečné počiny co...
00:06:06

Téma týdne 17/2024

Pracovníci Technických služeb začali v Olomouci blokové čištění ulic. Na starosti mají údržbu několika stovek kilometrů...