Přeložit náš web

CzechEnglishPolishUkrainian
Po, 5. 12. 2022.

Svátek má Jitka.

CzechEnglishPolishUkrainian
5.8 C
Olomouc
5.8 C
Prostějov
5.9 C
Přerov
5.3 C
Šumperk
6.5 C
Jeseník
Pondělí, 5. prosince 2022.

Svátek má Jitka.  Dobré ráno.

Vědecký stand-up již podruhé poučil, pobavil i inspiroval

O historických liturgických textiliích a také o online světě se hovořilo na druhém Vědeckém stand-upu, který připravila Cyrilometodějská teologická fakulta UP. Svoji práci zhruba čtyřicítce diváků představily čtyři vědkyně ze čtyř fakultních pracovišť, každá na to měla pouhých patnáct minut.

Podle proděkanky Marty Lucie Cincialové je stand-up příležitostí k tomu nejen se o vědecké práci a úspěších členů akademické obce CMTF dozvědět, ale také se z nich radovat a poučit.

Toto hravě splnila už první vystupující Jitka Jonová z katedry církevních dějin a církevního práva, která se během své čtvrthodinky ohlédla za končícím projektem zaměřeným na historické liturgické textilie, jejich ochranu a péči o ně. Připomněla vydané publikace a uskutečněné výstavy pro veřejnost a na příkladu dvou mešních rouch, z nichž jedno je spojené s císařovnou Marií Terezií a druhé vyšívala Magdalena Dobromila Rettigová, ukázala, na co všechno se dá při zkoumání starých liturgických oděvů přijít.

Krátké ohlédnutí za projektem, na kterém CMTF spolupracuje s Národním památkovým ústavem, najdete také v aktuálním čísle magazínu Žurnál na stranách 22 a 23 – v elektronické verzi je k dispozici zde.

Další tři vystoupení stand-upu se víceméně týkala online světa. Doktorandka Dagmar Hájková z Institutu sociálního zdraví (OUSHI) představila kvalitativní výzkum věnovaný kyberšikaně, jehož výstupy budou součástí chystaného nového modulu Škola dobrých vztahů na webu Hovory o vzdělávání. Cenné zkušenosti a informace od odborníků i obětí kyberšikany tu brzy najdou jak učitelé, tak rodiče i žáci.

O využívání sociálních sítí z pohledu volného času hovořila Ivana Olecká z katedry křesťanské sociální práce. S kolegy se zabývala tím, že pobyt na sociálních sítích sice naplňuje charakteristiky volnočasové aktivity, ale jen málokdo to za volný čas skutečně považuje. „Na základě výsledků našeho výzkumu jsme došli k závěru, že je potřeba definovat nový druh volného času, který jsme isnpirováni dílem Zygmunta Baumana pojmenovali jako tekutý volný čas. Pobyt na sociálních sítích je jeho typickým reprezentantem. Dokonale totiž prolíná sféry: dokáže být totiž zároveň časem pracovním, kdy stále více prací je na využívání sociálních sítí založeno, a zároveň mohou být volnočasovou aktivitou či komunikačním prostředkem třeba v rodině. Ta hranice mezi prací a soukromým životem je rozostřená. V případě tekutého volného času ani nemusíme reflektovat, že ho nějak prožíváme,“ přiblížila.

Jako poslední dostala slovo Gabriela Šarníková z katedry křesťanské výchovy, která nastínila možnosti a výhody či nevýhody výzkumu prostřednictvím facebookových skupin. Následně děkan Vít Hušek coby průvodce událostí otevřel diskuzi, při níž diváci v aule fakulty zahrnuli svými dotazy všechny čtyři vystupující. Zazněly přitom i zajímavé podněty pro další bádání. Například zda lze považovat za příklad tekutého volného času považovat i modlitbu.

Vystoupení čtyř vědkyň navázala na první stand-up, který CMTF uspořádala vloni před Vánocemi. Svoji práci tehdy v patnácti minutách představili Klára Maliňáková, Alice Košárková, Veronika Černušková a Jiří Pospíšil, mluvilo se mimo jiné o vztahu religiozity, spirituality a zdraví, o takzvaných něcistech nebo o náboženských konspiračních teoriích týkajících se covidu-19.

[odkaz na zdroj]

Sigmáci v pondělí budou prodávat punče pro dobrou věc

Šestice hráčů Sigmy bude v pondělí na stánku Dobrého místa pro život rozlévat punč. Výtěžek charitativní akce poputuje na podporu dětského centra...

Čtvrtý ročník e:LIGY startuje! Sigmu čeká Mladá Boleslav

Nejkvalitnější turnaj v kompetitivním hraní konzolové hry EA SPORTS™ FIFA 23" v Česku startuje už tuto neděli. Do e:LIGY se opět zapojí...

Neuteklo vám?

00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná „Olomouc z výšky“ nabízí historické letecké snímky Olomouce z minulého století. Olomoucké technické služby...
00:02:04

Dvouletá rekonstrukce důležité silnice mezi Prostějovem a Přerovem je hotová

Kolaudací a slavnostním přestřižením pásky byla oficiálně předána do provozu část silnice II/150 na trase Prostějov...
00:00:42

Unikátní aplikace děti učí a baví

Výuka českého jazyka spolu s výtvarnou výchovou je zábavou. Určitě pro žáky šesté třídy olomoucké základní...
00:05:14

Téma týdne 48/2022

Ruská agrese vůči Ukrajině trvá už více než 280 dní. Země se kvůli útokům na kritickou...
00:05:33

Víte, že? 48/2022

Město Olomouc vyhlásilo humanitární sbírku na podporu obyvatel ukrajinských měst Černivci a Irpiň. Unikátní webová aplikace nazvaná...
Generated by Feedzy