Propojení dvou světů – akademického a byznysu – bylo hlavní cílem akce C4B – CATRIN for Business, kterou v pondělí uspořádal Český institut výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého. Výzkumníci představili zástupcům firem i odborníkům na transfer technologií výsledky výzkumu, které považují za vhodné pro přenos do praxe.
„Cílem setkání bylo významným způsobem prohloubit propojení vědy a byznysu. Víme, že mezi těmito sektory existuje pověstné ´údolí smrti´, které je třeba během procesu transferu technologií překlenout. Aby se nám to povedlo, připravili jsme prezentace nedávno vyvinutých technologií, které považujeme v tomto směru za slibné. Věřím, že C4B nebyla jednorázovou akcí, ale vytvoříme tak novou tradici,“ uvedl ředitel CATRIN Pavel Banáš.
Mezi prezentovanými technologiemi byly například grafenové deriváty využitelné v zařízeních pro ukládání energie, grafenové biosenzory, šumivé tablety s nanočásticemi železa pro čištění vody, katalyzátory pro urychlení a zlevnění průmyslové výroby mnoha významných léčiv a chemikálií, biostimulanty pro zemědělské aplikace, technologie pro „výrobu“ antibakteriálního peptidu katelicidinu v ječmeni a další.
„Propojování vědecké sféry a původců/vědců s požadavky investorů a firem je klíčové a diskuze, která se u většiny projektů otevřela, to jen potvrzuje. Obě strany se spolu učí spolupracovat a komunikace a pochopení procesů je základním bodem pro budoucí úspěch. Je to běh na delší trať, ale o to je to zajímavější. Všechny prezentované technologie mají nejen mezinárodní ambice, ale hlavně reálný mezinárodní potenciál. Některé dokonce tak velký, že se mohou stát disruptorem stávajících postupů v daném segmentu a problematice. Věřím, že je to jen otázka času, než se procesy vybudují a otevřou se tak cesty k dalším, dnes ani netušeným spolupracím a projektům,“ řekl výkonný ředitel společnosti Busyman.cz Jakub Domitra.
„Považuji za stěžejní takové akce pořádat a pobavit se i o detailech jednotlivých projektů. Věřím, že s CATRIN dokážeme najít společnou cestu, abychom se posunuli dál, tedy určili priority a nastavili konkrétní kroky tak, abychom přenesli produkt či projekt do reálného života,“ doplnil Jiří Navrátil z investičního fondu IP Lab Ventures, který se věnuje inkubaci akademických projektů tak, aby byly zajímavé pro investory v zahraničí.
Spolupráci za Inovační centrum Olomouckého kraje nabídl i jeho ředitel Tomáš Dostál. „Naší rolí je primárně vytvářet inovační platformy v regionu. V rámci Olomouckého kraje jsme schopní najít vhodné vazby a propojení,“ připomněl.