V září minulého roku zahájilo svou činnost Grémium doktorandek a doktorandů – nový poradní orgán pro rozvoj doktorských studijních programů. Každou fakultu v něm mohou reprezentovat dva zástupci, kteří tak mají možnost seznámit své kolegy s tamní podobou doktorského studia, zhodnotit jej a poukázat na specifika a odlišnosti oproti jiným fakultám. Platforma pro společné setkávání dosud na univerzitě chyběla.
„Univerzita Palackého má v současné chvíli osm fakult, které jsou již z podstaty svého zaměření velmi specifické. Naší snahou je prolomit komunikační bariéru mezi doktorskými studujícími a potlačit mnohdy zakořeněný individualismus jednotlivých fakult a oborů. Vytvoření a další rozšiřování takzvaného Doctoral SPace, tedy pestrého mezioborového prostoru, který by v sobě obsahoval vše, co pomůže našim doktorandům k úspěšnému dokončení studia, je pro nás jedním z velkých úkolů,“ říká profesor Dušan Lužný, který se agendou života doktorandek a doktorandů na UP zabývá. Doposud proběhla tři setkání grémia, na jejichž programu byly aktuální otázky doktorského studia jak na UP, tak i mimo olomouckou univerzitu.
„Naším úkolem je členy grémia seznamovat i s příležitostmi, které se Ph.D. studentům nabízejí, protože právě oni je zprostředkují ostatním studentům na fakultách. Již jsme představovali například Dům zahraniční spolupráce, aktuálně chystáme setkání se zástupci Nadačního fondu UP,“ uvedla Anna Blatecká, metodička pro doktorské studium a koordinátorka Grémia doktorandek a doktorandů.
„Především se ale snažíme jejich prostřednictvím odhalit nedostatky a problémy, které je potřeba řešit. Právě z tohoto důvodu začínáme pracovat na mentoringovém programu pro doktorandy,“ dodává Anna Blatecká s tím, že se již například ve spolupráci s jedním z členů doktorandského grémia, Danielem Pospíšilem z právnické fakulty, podařilo vyřešit dlouhodobou kolizi studentských a zaměstnaneckých karet na UP.
„Jsme moc rádi, že se v grémiu objevuje řada aktivních mladých doktorandek a doktorandů, kteří nám pomáhají zlepšovat a zkvalitňovat podmínky doktorského studia,“ uvádí Dušan Lužný a dodává, že ve spolupráci s Michalem Štverákem, doktorandem z cyrilometodějské teologické fakulty, se například podařilo zorganizovat dvě z besedy z cyklu I já jsem byl doktorandem…, a to s profesorem Tomášem Halíkem a profesorem Tomášem Petráčkem. Doktorandka Lenka Nosková z pedagogické fakulty zase zapojila Doctoral SPace do organizace neformálního – původně jen fakultního, nyní již celouniverzitního – setkání doktorandů a doktorandek. „Zároveň nám kolegyně Nosková pomohla s propojením našich aktivit s oddělením dalšího vzdělávání a inovací ve výuce, které nově nabízí své kurzy i doktorským studentům,“ doplnil Dušan Lužný. Grémium napomáhalo také s prvotními připomínkami nového doktorandského webu.
Aktuální členky a členové grémia:
Jméno a příjmení
fakulta
Mgr. Daniel Pospíšil
PF
Mgr. Bc. Denisa Coufalová
PF
Mgr. Jan Vindiš
FTK
Mgr. Marek Maráček
FTK
Mgr. Markéta Dančová
FF
Mgr. Jakub Martinec
FF
Mgr. Kamil Kotrle
PřF
Mgr. Ivana Pavlů
PřF
Mgr. Lenka Rydvalová
FZV
Mgr. Eva Prušová
FZV
Mgr. Jiří Kameník
Mgr. Lenka Nosková
Mgr. Michal Štverák
CMTF
Mgr. Radka Žídková
CMTF