VÍTE, ŽE? - 29. TÝDEN 2021

Také letos v létě zní Olomoucí barokní hudba. Město hostí již devátý ročník festivalu Olomoucké Barokní slavnosti. Posluchačům přináší bohatý program zahrnující umělecká díla českých i zahraničních autorů. Ta byla přitom často dlouhá léta ukryta v archivech po celé střední Evropě.

Krakovská ulice v Olomouci se dočkala opravy. Nový povrch dostalo více než sto metrů komunikace a přilehlých chodníků. V nově vybudovaném zálivu pro podélné stání teď může parkovat 13 osobních vozidel. Dopravní režim v místě je nově řešen jako zóna 30. Cena opravy vyšla na tři miliony a sedm set tisíc korun. 

Podloubí jednoho z domů naproti kostelu svatého Mořice v Olomouci původně sloužilo k prodeji zeleniny. Místo teď získalo novou podobu. V rámci tradičního olomouckého Street Art Festivalu mu ji vtisklo umělecké duo Die Geniesser z Berlína. 

O další dvě mláďata se v uplynulých dnech rozrostla tlupa makaků v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Počty těchto nejseverněji žijících primátů, kteří kromě ostrova Hokaido obývají celé Japonsko, se ve volné přírodě odhadují na zhruba 50 000 jedinců.

Stavba zbrusu nového chodníku začala v minulém týdnu v Olomouci. Lemovat bude komunikaci v ulici Černá cesta. Většinu chodníku  o šířce v průměru dva metry a délce téměř tři sta metrů pokryje mozaika z žulových kostek. 

Parkán uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci bude v srpnu opět patřit Olomouckému nejen shakespearovskému létu. Šestý ročník open-air festivalu už tradičně pořádá Divadlo Tramtárie.

S několika novinkami vstoupilo do letošní letní sezóny přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce. Úpravy a rozšíření se dočkala třeba pláž pod terasou. Nápoje návštěvníci restaurace dostanou do vratných kelímků. Areál v létě hostí pravidelné páteční koncerty. Návštěvníci přírodního koupaliště by se i tady měli řídit aktuálně platnými protikoronavirovými opatřeními. 

Jaké to je být dýdžejem. To si mohlo v minulém týdnu vyzkoušet patnáct dětí v Olomouci. Speciální DJ kemp organizovala Pedagogická fakulta Univerzity Palackého. 

Další důležitý úsek doplnil síť cyklostezek v Olomouci. V ulici U Ambulatoria vznikla nová část cyklostezky, která vede podél řeky Bystřice z olomoucké městské části Hodolany do Bystrovan. Cyklisté se díky novému podjezdu vyhnou i nebezpečnému přejíždění frekventované Hodolanské ulice. 

 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2021_07_21_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok