VÍTE, ŽE? - 15. TÝDEN 2021

Olomoucký magistrát se stal v minulém týdnu terčem masivního kybernetického útoku. Hackeři napadli datovou infrastrukturu radnice. Ta byla nucena až do odvolání uzavřít své agendy. Odborníci z oblasti IT bezpečnosti po útoku mapovali rozsah škod a obnovu dat. Magistrát případ ohlásil na policii. Občané by při vyřizování svých záležitostí měli počítat s omezením služeb úřadu. Podrobnější informace radnice průběžně zveřejňuje na svém webu a sociálních sítích. 

Více než 273 tisíc kilogramů. Takové množství vysloužilého elektra v loňském roce odevzdali ke zpětnému odběru lidé v Olomouci. Díky tomu se mimo jiné podařilo uspořit produkci oxidu uhličitého o více než 3 263 tun. To je stejné množství, které pohltí 1 256 smrků. Vyplývá to z certifikátu, který městu vystavila společnost Elektrowin

Novým rektorem Univerzity Palackého v Olomouci se stane lékař Martin Procházka. Na svém jednání o tom rozhodl akademický senát vysoké školy. Nejstarší moravská univerzita volila nového rektora poté, co Jaroslav Miller rezignoval na sklonku loňského roku na svůj dosavadní mandát. Nový rektor se funkce ujme od letošního května. Univerzitu povede po následující čtyři roky.

Nové kontakty a zkušenosti, zpětná vazba od odborníků nebo i padesát  tisíc korun do startu podnikání. Tyto a další odměny čekají na vítěze dvanáctého ročníku soutěže Podnikavá hlava. Pod záštitou hejtmanství a olomoucké radnice ji pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého. Zájemci se mohou hlásit na webu podnikavahlava.cz. A to až do 10. května.

V Olomouci začala jarní očista ulic po zimě. Technické služby města ji budou provádět po celý duben a to pravidelně v úterý a ve čtvrtek.. Jednotlivé úseky budou včas označeny dopravními značkami, které na úklid upozorní předem. Řidiči by tak měli více zbystřit a svá vozidla včas přeparkovat. Jinak totiž mohou skončit až u přestupkového řízení, kde jim úřad může stanovit vyšší pokutu.

Cestovní ruch patří k odvětvím, která jsou koronavirovou pandemií zasažena nejvíce. Dokládají to i čísla ze statistik za loňský rok. A to nejen v rámci kraje, ale i města Olomouce. Ubytovací zařízení tu v loňském roce ubytovala jen 92 tisíc lidí. Počet hostů se tak snížil o téměř šedesát procent. Úbytek město zaznamenalo nejen mezi hosty z Česka ale i z ciziny.

Také na letošní rok připravili členové zákrokového a asistenčního družstva ZONA krajského policejního ředitelství nástěnný kalendář. Výtěžek z jeho prodeje věnovali prostřednictvím nadace Šance Olomouc na pomoc hematologicky, onkologicky a chronicky nemocným pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci. Částka byla opět rekordní. Vybrat se podařilo 212 tisíc korun.  

S dopravním omezením musí až do konce září počítat řidiči v Rooseveltově ulici v Olomouci. Momentálně tam totiž pokračuje stavba tramvajové trati na Nové Sady. Od tohoto týdne je také uzavřena část Zikovy ulice. A to od křižovatky s Rooseveltovou po Werichovu. Stavba také zasáhla do provozu linek autobusů olomoucké MHD. 

Omezit kamionovou dopravu v jižní části Olomouce. To má za cíl nový zákaz, který cílí na tranzitní nákladní dopravu nad dvanáct tun. Konkrétně v Holici, na Nových Sadech, ve Slavoníně a v Nedvězí. Omezení platí od konce března. 

 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2021_04_14_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok