VÍTE, ŽE? - 13. TÝDEN 2021

S vyřizováním takzvaných covid dotací Ministerstva průmyslu a obchodu pomáhají úředníci měst, krajů a obcí. Mimo jiné třeba s administrací třetí výzvy programu covid-nájemné. Jako první se s pomocí nabídl olomoucký magistrát. Na kontrolu náležitostí zaslaných žádostí vyčlenil několik pracovníků. Po Olomouci se přidala i další města, nebo i krajské úřady po celé republice. Mimo jiné i ten olomoucký.

Olomoucká ZOO na Svatém Kopečku se pochlubila dalším nově chovaným druhem zvířat. Do zahrady z jihlavské ZOO přicestovala samička pásovce kulovitého a připojila se k samečkovi, který na Hanou dorazil už koncem loňského roku ze ZOO Opole. Pásovec kulovitý je noční zvíře původem z Jižní Ameriky. Jedná se o jediný druh pásovce, který je schopný stočit se do kompletní koule za účelem obrany.

Také letošní (v pořadí už 56.) ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu Academia film Olomouc se uskuteční pouze online. Diváci budou filmy moci sledovat na internetu. A to v termínu od 27. dubna do 11. května. V online prostředí se tradiční festival pořádaný Univerzitou Palackého musel konat už loni. Tehdy si jej nenechalo ujít dvanáct tisíc sledujících.  

Dlouhé minuty musí mnohdy čekat řidiči před spuštěnými závorami na železničním přejezdu v Holici. Mnozí z nich proto riskují a na koleje vjíždějí i když u přejezdu svítí červená. To by se ale mělo zanedlouho změnit. Správa železnic totiž v tomto místě plánuje vybudovat nadjezd. 

Začala oprava dalšího důležitého mostu v Olomouci. Toho přes řeku Bystřici na Masarykově třídě. Stavební firma si jej převzala ve středu 24. března. Práce by měly trvat do letošního října. Harmonogram počítá s rozdělením prací do dvou etap. Po celou dobu bude na mostě zachován provoz pro pěší i auta. Aktuální informace o opravách a souvisejících omezeních bude město zveřejňovat na svém webu.

V Olomouci začalo fungovat další, v pořadí už třetí, testovací místo na covid-19. Lidé se tak mimo nemocnic mohou nechat otestovat i na venkovní ploše před obchodní galerií. Pracovníci testovacího místa denně zvládnou odebrat až tři sta vzorků. Kapacitu by ale v případě potřeby mohli ještě navýšit.  K testování se zájemci musí objednat předem na internetu.

Vědcům se po čtyřech letech bádání podařilo rozluštit genetickou informaci třetí nejdůležitější evropské obiloviny, žita. Na výzkumu se mimo jiné podíleli také olomoučtí vědci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Objev poslouží vědcům i šlechtitelům. Ti díky němu budou moci rychleji šlechtit odrůdy žita s lepšími vlastnostmi.

Téměř 32 400 přihlášek ke studiu obdržela do poloviny března Univerzita Palackého. Podle vysoké školy jde o nejvyšší číslo od roku 2012. A to i přesto, že se kvůli koronaviru nekonaly tradiční studentské veletrhy a další akce. 

Zásadní úpravy čekají olomoucký ASO park. První práce v prostranství lemovaném ulicemi U Stadionu a Na Střelnici začaly už v tomto měsíci - kácením poškozených a zejména náletových dřevin. Finální podobu parku určí plánovaná studie, kterou zadává město. Zapojit se budou moci i obyvatelé Olomouce. A to v rámci plánovaných veřejných projednávání.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2021_03_31_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok