VÍTE, ŽE? - 9. TÝDEN 2021

V pondělí oficiálně začala stavba druhé etapy tramvajové trati na Nové Sady. Koleje povedou přes Zikovu ulici až po Schweitzerovu. Celkové náklady se vyšplhají na 469 milionů korun. 346,6 milionů by měla pokrýt dotace. Souběžně bude dopravní podnik budovat i odstav a servisní středisko pro tramvaje ve Fibichově ulici. Vše by mělo být hotovo příští rok v říjnu. Veškeré informace o postupu prací i o omezeních lidé najdou na webových stránkách tramvaj.olomouc.eu.

Necelých 26 000 odběrů provedli loni na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci. To je o zhruba 1500 méně než v roce 2019. Příčinou poklesu byla koronavirová pandemie. Nemocnice na druhou stranu loni získala bezmála 1300 nových dárců. To je o zhruba sto více než v roce 2019. Celkový počet aktivních dárců se ale ve fakultní nemocnici snížil. Na necelých osm tisíc. Potřeba by tam přitom bylo okolo deseti tisíc aktivních dárců ročně.

Olomoucká ZOO má další velbloudí mládě. Na svět přišlo v polovině února. S porodní váhou 41 kilogramů. Samička dostala jméno Malori. 

Když loni v září organizátoři rozbíhali už 23. ročník charitativní akce Vánoční hvězda, nevěděli jak bude úspěšný. Kvůli mimořádné situaci s koronavirem se dokonce chvíli uvažovalo o tom, že se konat nebude. Nakonec se uskutečnil a lidé si zakoupili 39 tisíc květin. Výtěžek z jejich prodeje přesahující jeden milion a 924 tisíc korun pořadatele ohromil. Peníze už tradičně poslouží k obohacení života malých pacientů Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Úřady v Česku mohly s platností od 15. února rozšířit svou provozní dobu. A to na základě usnesení vlády. Týkalo se to i olomouckého magistrátu. Jeho návštěvníci ale i nadále musí počítat s řadou mimořádných hygienických opatření. 

Jaká hudební díla by měla zaznít na chystaném online koncertu Moravské filharmonie? To mohli ovlivnit sami posluchači. O programu vystoupení bylo možné hlasovat na webu filharmonie. A to až do neděle 21. února. Online „Koncert na přání“ olomoučtí filharmonici odehrají ve čtvrtek 11. března. Pod vedením svého šéfdirigenta Jakuba Kleckera.

Tradiční jarní výstavy květin Flora Olomouc se lidé nedočkají ani v letošním roce. Akce se neuskuteční kvůli mimořádné situaci s koronavirem. Ze stejného důvodu se jarní Flora nekonala ani loni.

Ani v mimořádné koronavirové situaci olomoucká ZOO nelení. Až to bude zase možné, návštěvníci si v zahradě budou moci prohlédnout nová terária. 

Další most na Masarykově třídě v Olomouci se dočká opravy. Týkat se bude mostu přes řeku Bystřici. Práce by tam měly být zahájeny na konci března. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2021_03_03_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok