VÍTE, ŽE? - 7. TÝDEN 2021

Olomouc uspěla v krajských kolech soutěží Historické město roku 2020 a Památka roku 2020 a postoupila tak do celostátního kola. V krajském městě se totiž v loňském roce opravy dočkalo hned několik významných historických budov. Mimo jiné i radnice na Horním náměstí. A právě její obnova zabodovala v krajském kole soutěže Památka roku. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků se bude konat v dubnu v Praze

Současná situace s koronavirem sice značně omezila cestování, paradoxně ale otevírá možnost lépe poznat bezprostřední okolí našich domovů. V Olomouci s tím lidem pomáhá průvodce nazvaný Do přírody ve městě. Publikace obsahuje šestnáct vycházek za minulostí, současností a přírodou v různých částech města. 

Olomoucká ZOO se pochlubila dalšími mláďaty. Dvojčata kosmanů zakrslých na svět přišla 30. ledna. Amazonské opičky patří mezi ohrožené druhy. Díky své velikosti si vysloužily přezdívku trpaslíci. Dospělí jedinci totiž váží jen okolo 100 gramů. Mláďátko je potom tak maličké, že se vejde na kávovou lžičku.

Epidemická situace sice letos nedovolila koledníkům vyrazit do ulic. Tříkrálová sbírka na Olomoucku přesto byla podle Charity úspěšná. Lidé do kasiček, které se tentokrát objevily hlavně v kostelech, na úřadech nebo v obchodech darovali více než 1 milion korun. 

Až do 10. února mohli nakonec lidé nominovat významné olomoucké osobnosti, které by si podle nich měly zasloužit Cenu města. Radnice totiž lhůtu prodloužila. Kvůli mimořádné situaci s pandemií koronaviru.

Téměř 950krát zvedli za prvních 15 pracovních dnů letošního roku pracovníci Informačního centra Olomouc telefonní sluchátko na bezplatné infolince města. Ta funguje na čísle 800 606 800 a slouží k informování Olomoučanů v souvislosti s pandemií koronaviru.

Vlny veder, přívalové deště či povodně a sucha. S těmito výkyvy počasí se Česko v posledních letech setkává stále častěji. Projevuje se tak změna klimatu. S jejími dopady se vyrovnává i město Olomouc. Magistrátu v tom má pomoci i chystaný dokument s názvem Adaptační a mitigační strategie města Olomouce.

Velký důraz na vyváženou stravu kladou při péči o zvířata ošetřovatelé v olomoucké ZOO. Problematikou se zabýval i vědecký tým z České zemědělské univerzity. Tomu se teprve nedávno podařilo objevit a popsat pět nových BIFIDO-BAKTERIÍ. Z toho tři u opic z olomoucké zoo. Nový druh byl popsán u kočkodana husarského, kalimika a u tamarína bělovousého. Díky tomu jim ošetřovatelé mohou připravit ještě kvalitnější krmivo na míru.

Děti do šesti let mohou olomouckou MHD cestovat zdarma. Maminky nebo jejich jiný doprovod musí ale za jízdu zaplatit. To se ale částečně změní. Od července totiž doprovod dětí do tří let bude moci MHD jezdit zcela zdarma. A to na celém území města Olomouce i jeho přilehlých částí.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2021_02_17_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok