VÍTE, ŽE? - 5. TÝDEN 2021

Už v říjnu loňského roku v Česku začal platit nouzový stav. Kvůli pandemii koronaviru. Pro lidi to přináší jednu důležitou změnu. Po celou dobu nouzového stavu se mohou prokazovat i propadlým občanským průkazem, kterému jeho platnost skončila na podzim. Na úřadě vám ho nyní bezplatně a bez sankcí vymění za nový. Po skončení nouzového stavu budou lidé mít na výměnu prošlého dokladu jen patnáct dní. Pokud tak neučiní, dopustí se přestupku, za který jim hrozí až několikatisícová pokuta.

Volba nového rektora Univerzity Palackého v Olomouci se bude konat 31. března. Termín na svém první letošním zasedání schválil akademický senát univerzity. Návrhy na kandidáty mohou členové akademické obce předkládat do 19. února. Ve volbě potřebuje kandidát získat minimálně 13 hlasů, tedy nadpoloviční většinu všech členů akademického senátu. Nový rektor ve funkci nahradí Jaroslava Millera. Ten už loni v prosinci oznámil svou rezignaci, a to k 30. dubnu letošního roku.

Pohyblivá socha Lupiče, kterou pro Muzeum umění Olomouc vytvořil známý sochař David Černý, dostala nové oblečení. Antikovidový overal sochu chrání před nepřízní počasí v zimním období, kdy nebývá v provozu. Ochranná kombinéza je podle muzea zároveň i symbolickou poctou všem, kteří v době pandemie pomáhají potřebným. Socha Lupiče je na budově už od roku 2017. V provozu bývá od dubna do konce září. Svůj hlas jí propůjčil populární zpěvák David Koller.

Napojení západní tangenty na dálnici u Globusu nebo třeba úpravy křižovatek v Hejčíně a Holici. To byla některá témata o nichž na společném setkání debatovali představitelé města Olomouce a olomouckého krajského úřadu. Politici jednali o desítkách bodů. Mimo jiné i o cyklostezkách, které chce město vyznačovat na krajských komunikacích. Setkání mělo podle radnice přispět k rychlejšímu řešení problémů, které se dopravy v Olomouci týkají.

Až doposud sloužil dobrovolným hasičům z olomoucké části Topolany. Přepravní automobil z roku 1998 ale změnil majitele. Hasiči z Topolan totiž od města koncem loňského roku získali automobil nový. O jejich původní vozidlo mezitím projevili zájem hasiči ze Štěpánova. Darování vozidla schválila městská rada. Starší, ale plně funkční auto pro přepravu šestičlenné posádky tak najde nové využití. Olomouc navíc ušetří za jeho ekologickou likvidaci.

Třemi vjezdy se nyní dostanou lidé do areálu olomoucké fakultní nemocnice. V Hněvotínské ulici byl totiž v těchto dnech otevřen vjezd nový. Vybudován byl jen o několik desítek metrů od vjezdu dalšího. Stavební firma tady kromě závorového systému vybudovala také vstup pro chodce, veřejné osvětlení a komunikaci propojující vjezd s centrálním parkovištěm. 

Do další fáze pokročily práce na novém mostě přes Moravu na Masarykově třídě v Olomouci. Jeho první polovina už je na svém místě. Dělníci v uplynulých dnech připravovali betonování. 

Učitelé na mnohých školách rozdali dětem pololetní vysvědčení. Mimo jiné i na základní škole Svatoplukova v Olomouci. Osobně si vysvědčení ve třídách tentokrát převzali jen prvňáci a druháci. Školy totiž kvůli koronaviru dál z větší části učí distančně. Děti letos na svém vysvědčení našly kromě známek také slovní hodnocení.

Telemetrický systém měření náklonu stavebních konstrukcí a sadu na korunkové vrtání s diamantovým vrtacím strojem. Na nákup tohoto speciálního vybavení použili profesionální hasiči příspěvek který obdrželi od olomoucké radnice. Ve výši 270, respektive 87 tisíc korun. Hasiči díky penězům od města získali i novou seskokovou matraci. Ta je schopna zachytit pád osoby z výšky 25 metrů.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2021_02_03_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok