VÍTE, ŽE? - 50. TÝDEN 2020

Horní náměstí v Olomouci po roce opět ozdobil vánoční strom. Letošní jehličnan pochází z Postřelmova. Poprvé rozsvícen byl brzy ráno na první adventní neděli. Akce se totiž kvůli mimořádné situaci s koronavirem nemohla účastnit veřejnost.

Na kterých veřejných prostranstvích ve městě se Olomoučané cítí dobře a kterým místům se naopak vyhýbají? Tyto podněty od lidí až do 6. prosince sbírala olomoucká radnice. Pomocí anketního formuláře na internetu.

Olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku má důvod k dalším oslavám. V polovině listopadu totiž přivítala na světě další mládě velblouda dvouhrbého.

Jeden z nejcennějších obrazů v České republice - Tizianův Apollo a Marsyas - je nově k vidění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. A to v rámci výstavy nazvané 1673/Kabinet pro biskupa.

Olomoucká Arcidiecézní charita v letošním roce vydala charitativní diář na rok 2021. Výtěžkem z jeho prodeje chce podpořit studium dětí ze sociálně slabých rodin a dětských domovů na Ukrajině a také potřebné lidi na Haiti.

Novou mobilní aplikaci poskytuje svým cestujícím olomoucký dopravní podnik. Lidé si ji mohou zdarma stáhnout na App Store nebo Google Play.

V Česku se v minulém týdnu opět mohly otevřít restaurace, obchody i služby. Zrušen byl i zákaz nočního vycházení. Díky rozvolnění opatření se mimo jiné otevřely i vánoční trhy v centru Olomouce. Stánky tu musely být rozestaveny s čtyřmetrovými rozestupy. Připravena je i dezinfekce.

Celkem 166 miminek přišlo na svět během listopadu v porodnici Fakultní nemocnice v Olomouci. Holčiček bylo 79, kluků se narodilo 87. Rodiče svým dětem nejčastěji dávali jména Vojtěch, Jakub, Amálie, Barbora a Sofie.

Do ulice 8. května v centru Olomouce se po devíti měsících vrátili tramvaje. Cestující se tak znovu dostanou tramvají přes centrum města. Linka číslo 3 je ale nově vedena v úseku Trnkova - Žižkovo náměstí. Na své dokončení totiž zatím stále čeká nový most přes Moravu.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_12_09_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok