VÍTE, ŽE? - 48. TÝDEN 2020

Prošlé nebo přebytečné potraviny nepatří na zeleň nebo vedle kontejnerů, ale přímo do odpadových nádob. S tímto apelem se na obyvatele města před časem obrátila olomoucká radnice. Odkládáním jídla se navyšují počty potkanů a holubů, kteří mohou na člověka přenést závažná onemocnění. Město také musí utrácet tisíce korun na deratizaci. 

Šetrné hospodaření s dešťovou vodou ve městě. Tím se zabývá dokument, který schválila rada města Olomouce. Účinnosti nabude od 1. ledna příštího roku. 

Rok 2020 končí lichým týdnem. V lednu se proto v Olomouci změní systém svozu odpadu. Upozornily na to technické služby. 

Nízké teploty a chladné večery znamenají pro lidi bez domova zdravotní riziko. Mnozí tak hledají útočiště ve stanech a v zahradních chatkách. Někteří pak v mrazech spávají pod širým nebem. Pomocnou ruku jim i přes nepříznivou situaci s koronavirem nabízí Olomoucká charita. 

Netradičně bez návštěvníků letos oslavila Halloween zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Areál každoročně během svátku nebývale ožije. Malí i velcí návštěvníci do areálu chodívají ve strašidelných kostýmech. To ale letos kvůli koronaviru nebylo možné. Pracovníci zahrady tak aspoň vydlabali dýně pro zvířata. 

Výmoly na silnici, praskliny, ale i blátivé parkoviště. Takto ještě nedávno vypadala olomoucká ulice U Stadionu. Dnes už je vše jinak. Silnice tu dostala nový povrch. Proměny se dočkala i přilehlá nezpevněná plocha. Tu řidiči mnohdy využívali jako parkoviště.

Po dvou měsících se v polovině listopadu konalo zastupitelstvo města Olomouce. Jeho příprava tentokrát nebyla jednoduchá. Kromě tištěných materiálů bylo zapotřebí zajistit on-line přenos tam i zpět. A to pro případ, že se někteří zastupitelé ocitnou v karanténě nebo izolaci.

Už třiadvacet let může olomoucké sdružení Šance díky výtěžku z prodeje vánočních hvězd pomáhat na cestě za zdravím malým pacientům Dětské kliniky Fakultní nemocnice Olomouc. Zakoupit si pryšec nádherný a přispět tak ke splnění přání dětí a jejich rodičů zájemci mohou i letos. 

V olomouckých ulicích běžně parkuje až 22 tisíc aut. K dispozici mají přibližně 24 tisíc parkovacích míst. Auta ale nejsou rozmístěna rovnoměrně. Sdružují se hlavně v centru města a na sídlištích. Problémy s parkováním by měl pomoci řešit dokument takzvané parkovací politiky. Město má být na jeho základě rozděleno do čtyř parkovacích zón.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_11_25_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok