VÍTE, ŽE? - 36. TÝDEN 2020

 

 

Poprvé po šedesáti letech se letos nekonala jarní výstava Flora Olomouc. Návštěvníci i pořadatelé se proto více než kdy jindy těšili na letní etapu Flory. Ta se uskutečnila ve dnech 20. až 23. srpna. Výstavu provázela mimořádná hygienická opatření proti koronaviru. Na náročných přípravách letošní letní flory se podílely desítky lidí. Hlavní expozice nesla název Zahrada za zdí. Flora kromě toho připomenula i letošní výročí dvaceti let od zápisu Sloupu Nejsvětější Trojice na seznam UNESCO.

Olomoucký primátor Miroslav Žbánek se stal novým předsedou Komory statutárních měst. Zvolen jím byl na zasedání Komory statutárních měst Svazu měst a obcí, které se konalo v Brně. Primátoři a primátorky se na schůzi zabývali mimo jiné i rozpočtovým určením daní a dopady koronaviru na příjmy měst. Představitelé statutárních měst na zasedání také podepsali deklaraci. V ní požadují lepší ukotvení spolupráce velkých městských celků v legislativě.

Olomoucký hasič Zbyněk Hradil přivezl zlatý pohár ze soutěže v Hradci Králové ve výstupu do 4. podlaží cvičné věže v kategorii mužů nad 50 let. Dlouholetý reprezentant, úspěšný sportovec a trenér juniorů během let nasbíral mnoho medailí a pohárů nejen v Česku, ale i na Slovensku. Úspěchy sklízí také s juniorským týmem děvčat, který zvítězil na mistrovství světa.

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc má nedostatek zásob krve. Kvůli koronavirvé krizi se potýká se čtyřicetiprocentním propadem odběrů. Lidé budou moci nemocnici pomoci v rámci akce  Daruj krev s Crosspointem. Ta začne 15. září, kdy krev přijde darovat olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Lidé kromě tohoto dne budou krev s Crosspointem moci darovat i ve dnech 16. ,21., 22. a 29. září. Veškeré potřebné informace pro zájemce jsou na webu transfuzka.fnol.cz

Přesně 52 let uplynulo od invaze vojsk varšavské smlouvy do tehdejšího československa. Události srpnových dnů roku 1968 si připomněli lidé na řadě akcí po celé zemi. Nejinak tomu bylo i v Olomouci. Pietní akt se tu konal před Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého. Budova totiž za normalizace sloužila jako velitelství sovětské armády. Vedle pamětníků srpnových událostí se pietního aktu zúčastnili i představitelé univerzity, města, armády nebo hejtmanství.

Se začátkem školního roku se změnily jízdní řády v Olomouci. Provoz tramvají se vrátil do předprázdninového režimu. Obnovena byla také linka číslo 3. U autobusového provozu se obnovily všechny posilové a školní spoje. Upraveny byly také výlukové jízdní řády linek č. 13 a 50 a také náhradní linky X. Všechny podrobnosti k aktuální změně jízdných řádů lidé najdou na webu olomouckého dopravního podniku.

Dětem po celém Česku včera začal nový školní rok. Vedle starších žáků do lavic usedli i prvňáčci. Na olomouckých školách je jich letos 1027. Celkově tu 25 základních škol přivítalo 9142 žáků. Instituce se na návrat dětí letos v létě připravovaly intenzivněji než kdy jindy i v souvislosti s přetrvávajícím výskytem koronaviru v Česku. Školy také na konci srpna obdržely další ochranné prostředky a dezinfekci. Nový školní rok začal i dětem v mateřských školách. Těch město Olomouc zřizuje celkem 49.  

Park Malého prince na Tabulovém vrchu v Olomouci čekají úpravy. Týkat se budou lokalit u hřiště a takzvaného kamenného kopce.  O tom, jakou podobu Park Malého prince nakonec získá, mohou lidé rozhodnout v anketě na webu radnice. Na výběr mají ze dvou možností , které připravil autor původního řešení parku - architekt Petr Mičola. O budoucí podobě parku se bude jednat i na veřejné debatě. Ta se bude konat ve čtvrtek 17. září v sídle Komise městské části Tabulkový vrch.

Plynulejší doprava, kratší čekání na semaforech i méně výfukových plynů. Toho už by se brzy mohli dočkat řidiči na frekventované Foerstrově ulici v Olomouci,  po které denně projede několik desítek tisíc aut.  Rychlejší provoz umožní chytré propojení čtyř tamních křižovatek. Ty budou navíc nově pod dohledem bezpečnostních kamer. Práce začaly v minulém týdnu. Kompletní koordinovaný tah by měl být spuštěn na začátku října. 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_09_02_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok