VÍTE, ŽE? - 28. TÝDEN 2020

Věž olomoucké radnice je zase o osm metrů vyšší. Poslední červnový den na ni totiž jeřáb vyzdvihl repliku původní dřevěné konstrukce vážící sedm a půl tuny. 

Olomoucký Zdíkův palác, jedna z nejcennějších památek v České republice, se na podzim uzavře návštěvníkům. Čeká ho totiž rozsáhlá rekonstrukce za 55 milionů korun. 

66 tisíc vozidel projelo od 10. do 17. června olomouckou městskou částí Chomoutov. Povolenou rychlost 50 kilometrů za hodinu přitom překročilo 82% z nich. Ukázaly to výsledky policejního měření rychlosti a počtu vozidel na průtahu obcí.

Letní prázdniny částečně omezily provoz MHD v Olomouci. Změny se dotkly mimo jiné i jednoho ze spojů tramvajové linky X4. Omezení se týkají i autobusové dopravy. V prázdninovém provozu spoje olomoucké MHD budou jezdit až do konce srpna.

Učitelé na základních i středních školách rozdali vysvědčení. Někteří žáci a studenti si ho letos odnesli už v pátek 26. června, a to díky ředitelskému volnu. Na ostatních školách pak čekali až na oficiální konec školního roku. V poslední červnový den se vysvědčení rozdávalo například v olomoucké Základní škole Svatoplukova. 

Olomouc je opět významným vojenským městem. Žižkova kasárna jsou nově sídlem Velitelství pozemních sil české armády. Přesun velitelství z Prahy do Olomouce byl symbolicky ukončen slavnostním nástupem.

Přibližně 700 lidí bez domova žije podle nedávného průzkumu charity v ulicích Olomouce. Pomoci k jejich návratu do běžného života mají za cíl projekty, které organizace připravuje ve spolupráci s městem. 

Tradiční olomoucký půlmaraton se letos přeci jen bude konat. Atleti se na start ale kvůli mimořádné situaci způsobené pandemií koronaviru postaví až v říjnu.

Více než 80 zahrádkářů bude muset opustit své zahrádky v kolonii na jihu Olomouce. Místo nich se totiž už příští rok začne budoval další část protipovodňových opatření. 
 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_07_08_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok