PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 26. TÝDEN 2020

Unikátní síť dvaačtyřiceti nabíjecích stanic pro elektrokola je teď nově  k dispozici po celých Jeseníkách. Vznikla jako společná aktivita Olomouckého a Moravskoslezského kraje na podporu cestovního ruchu. Oficiálně byla uvedena do provozu ve zlatokopeckém skanzenu ve Zlatých Horách. 

Průtah přes Litovel je uzavřen. Olomoucký kraj se tady ve spolupráci s městem pustil do rekonstrukce frekventované komunikace v ulici Dukelská, za téměř 100 milionů korun. 

Kulturní domy zejména v malých obcích jsou často jediným centrem společenského života. Mnohé přitom potřebují nutné opravy. Pomáhá je financovat Olomoucký kraj. Ten poprvé v loňském roce vypsal titul na podporu těchto kulturních zařízení v obcích do 1000 obyvatel. 

Obec Bílovice-Lutotín na Prostějovsku je teď jedno velké staveniště. Je rozkopaná z obou stran, protože zde probíhají současně hned dvě velké investiční akce. V části Lutotín dokončili výstavbu kanalizace a teď opravují silnici. Rušno je i v Bílovicích, kde obec také staví splaškovou kanalizaci a čerpací stanici do čističky v Kostelci na Hané. . 

Už brzy se obyvatelé LiItovle, Červenky a Uničova dočkají vzájemného propojení novou cyklostezkou za desítky milionů korun. Přibližně čtyř a půl kilometru dlouhý úsek zajistí větší bezpečnost chodcům i cyklistům. 

Radnice některých měst v regionu vyzvaly lidi, aby neodkládali výměnu propadlých dokladů. V době nouzového stavu mohli lidé k prokazování totožnosti využívat i doklady, jejichž platnost skončila po 1. březnu. Výjimka už ale nyní neplatí. 

Kvalita vody v Plumlovské nádrži u Prostějova i na štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce je vhodná ke koupání. Ukázala to zatím poslední měření hygieniků. Z obou nádrží první vzorky brali už 18. května. 

Počet obyvatel kraje v prvním čtvrtletí letošního roku opět poklesl. Ke konci března mělo v regionu trvalé bydliště 631 836 osob. Celkem tak za první tři měsíce kraji ubylo 179 obyvatel. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Vodou z vodovodu bylo v loňském roce zásobováno téměř 93,5 procenta obyvatel Olomouckého kraje. Na kanalizaci pak bylo napojeno přibližně 85,5 procenta obyvatel regionu. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu, který údaje sleduje. Průměrný obyvatel kraje v loňském roce spotřeboval více než 84 litrů pitné vody denně. 

Do běžného režimu se opět postupně vrací železniční doprava v kraji. České dráhy na základě souhlasu polské strany obnovily provoz peážní dopravy přes Glucholazy. Ta byla omezena kvůli mimořádné situaci s koronavirem. Vlakové spoje by se pak měly zanedlouho opět vrátit i na další tratě v regionu.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_2020_06_26_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok