VÍTE, ŽE? - 20. TÝDEN 2020

K dělníkům v ulici 8. května v centru Olomouce se přidali také archeologové. Místo má totiž bohatou historii a může tak odhalit zajímavé archeologické nálezy. Osídleno bylo už v období pravěku a v době bronzové. 

Česká biskupská konference má nového předsedu. Koncem dubna jím byl na zasedání v Olomouci zvolen zdejší arcibiskup Jan Graubner. Ve funkci tak vystřídal kardinála Dominika Duku. 

Za parkování na zpoplatněných parkovištích v Olomouci už se opět musí platit. Parkovací automaty ve městech Česka byly od poloviny března z důvodu mimořádného vládního opatření kvůli koronaviru vypnuté. Nařízení ale vláda zrušila dříve, než původně plánovala. 

ZOO na Svatém Kopečku se na konci dubna opět otevřela veřejnosti. Kvůli pandemii koronaviru se její brány uzavřely na padesát dnů. Návštěvníci zahrady musí prozatím počítat s mimořádnými hygienickými podmínkami.

U téměř stovky nejrůznějších zásahů pomáhali v uplynulém roce na území Olomouce dobrovolní hasiči. To, jak důležití jsou zejména v krizových situacích, hasiči prokázali i během současné pandemie koronaviru. Ve městě v uplynulých dnech mimo jiné pomáhali s distribucí ochranných pomůcek. Nejen při podobných událostech by hasičům v budoucnu měla sloužit dvě nová auta. 

V průběhu pandemie choroby COVID-19 se postupně ukázalo, že také po ústupu samotného onemocnění je vhodné pacienty i nadále sledovat ve specializovaných ambulancích. Olomoucká fakultní nemocnice proto na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy pro tyto pacienty založila poradnu.

Do olomouckých kašen se po pravidelné zimní přestávce opět vrátila voda. Nejdříve se objevila v šesti unikátních historických kašnách z období baroka. O něco déle pak na napuštění čekala novodobá Arionova kašna na Horním náměstí. 

Festival Dvořákova Olomouc se letos v květnu konat nebude. Důvodem je situace s pandemií koronaviru. I

Přesně 75 let uplynulo od konce druhé světové války v Evropě. Pietní akce se ale nejen v Česku letos kvůli mimořádné situaci s koronavirem konaly v komornějším duchu. 

Řidičům v Olomouci se v pondělí 11. května kvůli opravám uzavřelo další důležité místo v centru města. Začala totiž rekonstrukce mostu přes Mlýnský potok v ulici 1. máje. Uzavřený by měl být na osm měsíců.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_2020_05_13_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok