PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 16. TÝDEN 2020

PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 16. TÝDEN 2020

Pro pacienty nakažené koronavizem je připraveno v nemocnicích v Olomouckém kraji 200 standardních a 70 lůžek s plicní ventilací. Hejtmanství k tomu nyní představilo i záložní rezervy.

Olomoucké hejtmanství chce i při epidemie koronaviru v maximální možné míře realizovat investice a dotace na rozvoj regionu. Předpokládaný propad příjmů do rozpočtu chce přitom částečně pokrýt zůstatkem peněz z loňského roku. 

Olomoucký kraj dočasně redukoval autobusovou a vlakovou osobní dopravu. Mimořádné opatření je reakcí především na uzavření škol kvůli koronaviru, po kterém klesl počet cestujících. 

Téměř po dvou týdnech od zrušení izolace oblasti Litovelska, Uničovska a Červenky se tamní život začíná pomalu vracet k normálu. Místní se tady už příliš nebojí vyjít z domu pro nákup, nebo na procházku do přírody. Otevřely se už i některé obchody a provozovny. Uničovští berou bezpečnostní opatření velmi vážně a dodržují je. 

Počet nezaměstnaných v kraji v březnu klesl. Úřad práce v regionu ke konci měsíce evidoval 13 411 uchazečů. Proti předchozímu měsíci to bylo o 370 osob méně. Podíl nezaměstnaných v kraji tak mírně klesl. Na hodnotu 3,1%. To je o jednu desetinu více, než činí celostátní průměr. Nezaměstnanost může v dalších měsících ale opět vzrůst. Čísla totiž zřejmě ovlivní epidemie koronaviru.

Také na letošní rok se chystal velký jarní úklid české přírody. Organizátoři akce Ukliďme Česko měli na sobotu 4. dubna po celé zemi zaregistrováno 2400 dobrovolnických akcí. Účast tak letos mohla být rekordní. Z důvodu nouzového stavu v Česku se ale akce v původně plánovaném termínu konat nebude. Přesunout by se ale mohla na podzim. Podrobnosti organizátoři oznámí v předstihu na svém webu.

Matičky a Ježíškovy matičky nebo i Vynášení Pánbučka. Tradice, které se dodnes udržely už jen na několika místech na Hané jako součást oslav Velikonoc. Zapsány jsou na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury v kraji. Tyto  lidové zvyky spojené s oslavou největších křesťanských svátků v roce přibližuje nová publikace, kterou vydalo hejtmanství. Kniha navazuje na předchozí titul z loňského roku, který se věnuje Jízdě králů na Hané.

Projekty zaměřené na boj s koronavirem, nebo ty které budou řešit následky jeho šíření mohou podpořit evropské peníze z programu Olomoucké aglomerace. Projekty se mohou týkat například oblasti vzdělávání, podpory malých  a středních podniků, nebo třeba sběru nebezpečného zdravotnického odpadu a podobně. Své nápady mohou lidé posílat prostřednictvím online formuláře. Odkaz je na speciálním informačním webu olomoucké radnice.

Město Hranice kvůli aktuální situaci letos zatím nebude rozesílat složenky na poplatek za komunální odpad. Město ale upozorňuje, že i přesto pořád platí, že splatnost poplatku je do 30. dubna. Pokladna městského úřadu je momentálně uzavřena. Platby tak mohou lidé posílat převodem na účet nebo poštovní poukázkou. Důležité je znát variabilní symbol. Podklady k platbě město rozesílá e-mailem.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_2020_04_17_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok