VÍTE, ŽE? - 8. TÝDEN 2020

Jeden z deseti nejvzácnějších exponátů Národního muzea v minulém týdnu dorazil za přísných bezpečnostních opatření do Vlastivědného muzea v Olomouci. Unikátní kamenná keltská hlava z Mšeckých Žehrovic je stará přibližně 2500 let. Předmět je jeden ze symbolů keltské kultury.

Určit jestli je nádoba k odběru biologického materiálu připravena pro správného pacienta a tím pomoci předcházet potenciálně nebezpečným záměnám. To je smysl mobilní aplikace pro zařízení PDA, kterou vyvíjí Fakultní nemocnice v Olomouci. Projekt teď uspěl ve 12. ročníku celostátní soutěže Bezpečná nemocnice. 

O deset milionů korun narostl jen za druhou polovinu loňského roku lidem dluh vůči městu Olomouc. Magistrát tak aktuálně vymáhá pohledávky v celkové výši 150 milionů korun. To je zhruba osm procent ročního rozpočtu města. 

Známý olomoucký umělec Otakar Vystrčil slaví významné životní jubileum. V letošním roce od jeho narození uplyne 85 let. Malíř, grafik a výtvarný pedagog pocházející z východního Slovenska si k narozeninám nadělil výstavu v Galerii města Olomouce. 

Průvod tradičních masek, ledové sochy i zabijačka. Tak vypadalo o víkendu Horní náměstí v Olomouci. V sobotu se tam totiž konal už druhý ročník obnoveného masopustu.

Další funkce umí po svém rozšíření mobilní aplikace Moje Olomouc. Obyvatelům města teď mimo jiné pomáhá i s vyhledáváním poledních menu v restauracích. 

Olomouc má téměř za sebou skoro dvouletou uzavírku mostu v Komenského ulici v rámci stavby protipovodňových opatření. Od března ale čeká centrum města další zatěžkávací zkouška. Zavírat se bude další most. Tentokrát na Masarykově třídě. Uzavírka začne 2. března. 

Lepší vybavení pro dobrovolné hasiče na území města plánuje i letos pořídit olomoucká radnice. V plánu je mimo jiné nákup automobilové stříkačky pro jednotku Olomouc nebo i dvou dopravních automobilů pro jednotky Chomoutov a Topolany. 

Na den přesně 15 let uplynulo v sobotu 15. února od chvíle, kdy v Olomouci začalo fungovat Divadlo Tramtárie. 

Už několik let obyvatelé Olomouce čekají na výstavbu východního obchvatu města. Čtyřproudová silnice by měla městu ulevit od dopravy. Tangenta má ale přetnout starodávnou poutní cestu na Svatý Kopeček. Pro její zachování vznikla i petice, kterou podepsalo na 2000 lidí. Ta pak přispěla k vytvoření studie na přemostění plánované tangenty. Olomoučtí radní teď schválili nový návrh, který s přemostěním počítá. Cena se aktuálně odhaduje na 94 milionů korun. Město by se o náklady případně chtělo podělit s ŘSD.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok