VÍTE, ŽE? - 6. TÝDEN 2020

Výrazná reklama, billboardy nebo i často nelegálně umístěné vývěsky v ulicích města. Podle vedení olomoucké radnice jde v těchto případech často o takzvaný vizuální smog a reklama může mnohdy ohrožovat bezpečnost na silnicích. Problematikou reklamy především v historickém centru města se bude zabývat nový manuál. 

Olomouckou ZOO minulý rok navštívilo 348 209 osob. Proti předchozímu to bylo zhruba o devět tisíc návštěvníků méně. Zahrada se totiž mimo jiné také musela vypořádávat s následky březnové vichřice. V roce 2019 se na druhou stranu ale v zahradě podařilo také odchovat 172 mláďat, často i velmi vzácných druhů zvířat.

Až do 20. února mohou žáci, učitelé, rodiče nebo třeba i zaměstnanci a přátelé škol posílat na olomouckou radnici nominace do letošního ročníku ankety o titul Učitel roku. Slavnostně udělen bude ve čtvrtek 26. března v Moravském divadle. 

Další unikátní archeologický nález spojený s historií českých zemí bude už brzy vystavovat Vlastivědné muzeum v Olomouci. Po keramické sošce Věstonické Venuše, která byla v muzeu vystavena minulý rok bude instituce vystavovat kamennou keltskou hlavu z Mšeckých Žehrovic.

Učebny a posluchárny Univerzity Palackého v Olomouci v půlce ledna přivítaly zájemce o studium z Česka i ze zahraničí. Druhá nejstarší tuzemská univerzita totiž pořádala tradiční den otevřených dveří.

Na obnovu kulturních památek, které se nacházejí mimo památkové rezervace a zóny a nejsou národními kulturními památkami je určen dotační program vyhlášený Ministerstvem kultury. Žádosti o peníze mohou lidé podávat na Úřad příslušné obce s rozšířenou působností, a to až do 28. února. 

Možnosti omezení nákladní dopravy v Erenburgově ulici, nebo situace kolem přecházení železnice u Václavkovy ulice. To byla některá z témat setkání komisí městských částí Hejčín a Řepčín s vedením města Olomouce. 

Už jen do 10. února mohou lidé navrhovat osobnosti, které by měly získat Cenu města Olomouce za uplynulý rok. Nominační formulář je k dispozici na speciálním webu Cen města. Své návrhy mohou lidé posílat i v rámci kategorie počin roku. 

Nejen psy a kočky, ale třeba i hady, netopýry a veverky odchytávali v loňském roce městští strážníci v Olomouci. Telefon s oznámením o toulavém zvířeti se na jejich centrále rozezní zhruba dvakrát denně. 

Nový most poblíž pravoslavného kostela v centru Olomouce se běžnému provozu otevře 27. února. Původní most propojující Pasteurovu a Komenského ulici musel být zbourán kvůli stavbě protipovodňových opatření. Obnovením provozu ale dopravní komplikace pro řidiče aut i vozidel MHD v centru neskončí. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok