VÍTE, ŽE - 2. TÝDEN 2020

Problémy s parkováním v Olomouci posoudí nová studie s názvem Parkovací politika města Olomouce. Vypracování dokumentu určeného pro potřeby radnice by mělo trvat po celý letošní rok. Věnovat se bude zejména parkování na sídlištích. 

Ukázat mnohdy složitý svět vědy zábavnou formou dětem. To je posláním Pevnosti poznání na olomoucké Korunní pevnůstce. Interaktivní muzeum vědy se díky Univerzitě Palackého otevřelo před téměř pěti lety. Každý rok do něj zavítá na 100 tisíc návštěvníků. Od 4letých dětí až po jejich prarodiče. Pevnost poznání blížící se jubileum oslaví s novým logem. Jeho autor Radim Měsíc se při tvorbě nechal inspirovat logem Univerzity.

Třicet tisíc korun ve prospěch dětí s autistickými poruchami. To je výtěžek z charitativního prodeje punče v době olomouckých vánočních trhů, kterého se stejně jako loni ujali hejtman Olomouckého kraje a olomoucký primátor. 

Ve svém volném čase a bez nároku na odměnu pomáhají lidem ve svém okolí. Za svou nezištnou práci osm dobrovolníků z regionu obdrželo Cenu Křesadlo, kterou pravidelně uděluje nezisková organizace Maltézská pomoc. V letošním roce bylo veřejností nominováno 25 dobrovolníků z oblasti sociálních služeb nebo třeba i z řad dobrovolných hasičů. 

Zhruba osmdesát psů čekalo na své nové majitele před Vánoci v olomouckém útulku. Zvířata se v něm často ocitají i proto, že se stala nechtěným dárkem pod stromečkem. Právě v době Vánoc ale na druhou stranu do útulku chodí také řada lidí, kteří chtějí opuštěným psům pomoci. 

Tisíce koledníků v kostýmech tří králů vyráží v těchto dnech do ulic měst a obcí po celé republice. Výjimkou ani letos nebude Olomouc. Koledníkům se ve městě a jeho okolí jen vloni podařilo do kasiček vybrat více než 1 milion a 800 tisíc korun. 

S prvními dny nového roku začíná svoz vánočních stromků ve městech a obcích v regionu. V Olomouci je posilové popelářské vozy svážejí už od pondělí 6. ledna. Lidé mohou stromečky odkládat vedle stanovišť tříděného odpadu. 

Prvním Olomoučanem narozeným v roce 2020 je chlapeček Bartoloměj. Maminka Iveta Kráčmárová ho na svět přivedla 2. ledna vpodvečer, ve Fakultní nemocnici. Bartoloměj vážil téměř tři a půl kila a měřil padesát centimetrů. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): v_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok