VÍTE, ŽE - 48. TÝDEN 2019

VÍTE, ŽE - 48. TÝDEN 2019

Dvacet let od zapsání na prestižní seznam UNESCO oslaví v příštím roce Sloup nejsvětější trojice. Horní náměstí v Olomouci zdobí už téměř 270 let. Postaven byl na počest ústupu tehdejší morové epidemie. Vrcholné dílo středoevropského baroka je také nejvyšším sousoším v České republice. 

Osmdesáté narozeniny oslavil Karel Brückner. Legenda českého fotbalu svou kariéru spojila nejen s národním týmem, ale také se Sigmou Olomouc.

Zhruba 6300, tolik je v Olomouckém kraji patologických hráčů hazardu. Tedy alespoň podle odhadů statistiků. Náročná léčba závislosti a následný návrat do normálního života trvá několik týdnů i měsíců. Pomoci v tom má i nová kampaň Osm ku jedné. Za cíl má oslovit pomyslných osm lidí kolem každého patologického hráče a tím jim pomoci k vyléčení. Kampaň v těchto dnech spouští olomoucká nezisková organizace Podané ruce. Ta se lidem s různými druhy závislostí věnuje už téměř třicet let. 

Opět jako nová vypadá barokní socha Panny Marie z roku 1712. Na své původní místo u rušné silnice na Svatý Kopeček u Olomouce se vrátila v těchto dnech. Restaurátoři se jí ve svém ateliéru věnovali od letošního února. 

Pacientům Dětské kliniky olomoucké Fakultní nemocnice opět pomáhají dvě vánoční charitativní akce. V polovině listopadu přímo v nemocnici začal prodej adventních věnců. Ty vyrobili nejen děti s nádorovým onemocněním, ale také jejich rodiče a další dobrovolníci. 

Originální krabicový happening z listopadu roku 1989 si připomněli bývalí i současní studenti a učitelé z Univerzity Palackého v Olomouci. Stejně jako před třiceti lety proto postavili kolem budovy na Envelopě zeď z krabic, které jsou pomalované hesly komentující tehdejší i současné dění. 

Na vánoční trhy v Olomouci se kromě prodejců a návštěvníků přichystal i místní Dopravní podnik. Ve vytipované dny dopravce kvůli očekávané velké návštěvnosti města posiluje vybrané spoje. Opatření se týká nejen tramvajových, ale i autobusových spojů, včetně náhradní linky x.

Nové kamarády ze škol z Portugalska, Turecka a Rumunska přivítali v Olomouci žáci základní školy Zeyerova. Děti na Moravu přijeli v rámci programu Erasmus+.

Česko si 17. listopadu připomnělo třicet let od začátku sametové revoluce. Řada vzpomínkových akcí se konala i v Olomouci. Atmosféru tehdejšího poklidného konce komunistického režimu v tehdejším Československu připomíná i nová výpravná publikace nazvaná lakonicky Olomouc 1989. Třicet let staré události čtenářům zprostředkuje ve fotografiích i ve vzpomínkách dobových aktérů.

Vánoční strom Křovínek, jak ho pojmenovaly děti z mateřské školy Čajkovského, rozzářil v pátek večer olomoucké Horní náměstí. Ve městě tak oficiálně začaly letošní vánoční trhy. Slavnostní rozsvícení stromu si nenechaly ujít tisíce návštěvníků. Světla se nakonec ale podařilo rozzářit až na třetí pokus. Letošní ročník tradičních trhů láká lidi na řadu novinek. Kromě nakupování ve zhruba 140 stáncích se tak lidé mohou třeba nově svézt na 30metrovém ruském kole, které stojí v prostoru u olomoucké tržnice.

 

 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): v_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok