VÍTE, ŽE - 44. TÝDEN 2019

VÍTE, ŽE - 44. TÝDEN 2019

Opravy historické radnice na Horním náměstí v minulém týdnu významně pokročily. Speciální jeřáb stavební firmy totiž vynesl zhruba devíti a půl tunovou dřevěnou konstrukci a usadil ji na vrchol věže. 

Kulatých 130 let od svého založení v letošním roce slaví Městská knihovna v Olomouci. V době svého vzniku byla jedinou českou knihovnou v tehdy převážně německém městě i v jeho dalekém okolí. Sídlila v klubovně České besedy v Národním domě.  Za dobu své existence se knihovna několikrát stěhovala.

Místo aby usedli do školních lavic vyrazili žáci základních škol z Olomoucka do lesa. Městská policie pro ně totiž připravila už devatenáctý ročník branných závodů. Děti si procvičily nejenom vědomosti z geografie, ale třeba i to jak se mají zachovat v krizových situacích. 

Ochrana životního prostředí a šetrné zacházení s energiemi. To jsou jen některá témata, jimž byla věnována návštěva dánského velvyslance Ole Frijse-Madsena na olomoucké radnici.

Od začátku roku celkem 519, a za první polovinu října více než 60 špatně parkujících vozidel, která překážela blokovému čištění, evidovali olomoučtí strážníci. Městská policie upozorňuje, že místa blokového čištění jsou s dostatečným předstihem označena dopravními značkami. Řidiči by je proto měli respektovat a přeparkovat si tak, aby čištění nepřekáželi. 

Dne 15. října do ulic měst a obcí po celém Česku vyrazily tisíce dobrovolníků v bílých tričkách. Lidem za symbolický příspěvek 30 korun nabízeli bílé pastelky. Výtěžek z jejich prodeje podpoří nevidomé a slabozraké. Sbírka Bílá pastelka se v Česku konala letos už podvacáté. Nejinak tomu bylo i v Olomouci.

Slavnostním koncertem pod vedením nového dirigenta Jakuba Kleckera vstoupila do své 74. koncertní sezóny Moravská filharmonie Olomouc. Díla hudebních velikánů jako například Josefa Suka, Antonína Dvořáka, nebo Bohuslava Martinů si lidé mohli poslechnout nejen přímo v koncertním sále, ale i venku na Horním náměstí. 

Dvě nedávné nehody, při nichž byly na přechodě pro chodce v OIomouci sraženy dvě dívky vyvolaly diskuzi o bezpečnosti dopravy ve městě. Tématem se zabývá i radnice. V městské části Týneček tak například už brzy po letech vyjednávání vznikne nový bezpečný přechod. Místním budou sloužit i nové chodníky a kanalizace.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok