PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 42. TÝDEN 2019

PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 42. TÝDEN 2019

Ceny Olomouckého kraje za přínos cestovnímu ruchu za rok 2019 jsou rozdány. Rozhodla o nich veřejnost hlasováním v internetové anketě. Slavností večer se uskutečnil v Olomouci v reprezentačních prostorách Arcibiskupského paláce.

Ozdravný pobyt na čerstvém vzduchu, pohybové aktivity i relaxaci teď nabízí pacientům v Odborném léčebném ústavu v Pasece na Uničovsku nově otevřená „Sluneční louka“. Jde o dílčí projekt celkové revitalizace přírodního parku, který léčebnu obklopuje. 

Olomoucký kraj rozdělil zhruba 14 milionů korun v dotačních titulech Podpora sportovních akcí, Sportovní činnost dětí a mládeže a také Provoz a údržba sportovních a tělovýchovných zařízení. Dostalo se na více jak tři stovky žadatelů z celého regionu. 

Zámek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku vyhrál celostátní soutěž o Památku roku 2019 v internetové anketě portálu Kudy z nudy. Zámek se svou obnovenou oranžerií získal více než 28 tisíc hlasů.

Cizinců žijících na území Olomouckého kraje od roku 2009 každoročně přibývá. Ukazuje to aktuální zpráva zveřejněná Českým statistickým úřadem. Ke konci loňského roku v regionu žilo 12 302 cizinců, tedy asi 1,9% z celé populace kraje. Téměř polovina cizinců v kraji pochází ze zemí Evropské unie. Největší skupinu tvořili Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.

Propagaci turismu na území Olomouckého kraje, prezentaci regionu na veletrzích a pomoc se zajištěním peněz z celostátních zdrojů. To bude mít za úkol nová agentura cestovního ruchu, jejíž založení schválili krajští zastupitelé. V pilotním provozu by měla začít fungovat v příštím roce. Vlastněna bude hejtmanstvím, které také bude přispívat peníze na její provoz.

Počet nezaměstnaných v kraji v minulém měsíci nepatrně vzrostl. Ke konci září Úřad práce v regionu evidoval 11 379 lidí bez práce. To je pouze o 22 lidí víc, než měsíc předtím. Míra nezaměstnanosti proto i nadále stagnuje na hodnotě 2,6%.

Cestující, kteří jezdí autobusy nebo vlaky, čekají změny a to už od prvního ledna příštího roku. Olomoucký kraj totiž zavádí na svém území tzv jednotný tarif IDSOK. Ten by měl lidem  usnadnit cestování. Na jednu jízdenku budou moci cestující přestupovat z vlaku na autobus a opačně. Ve městech pak ještě navíc bude jízdenka platit i v MHD. Lidé si za ni ale připlatí. Změnu nejvíce pocítí cestující českých drah, kteří nyní využívají slev in-karet. 

Pomáhají nám a přitom mnohdy riskují i své životy. V Olomouckem kraji během výkonu své služby zemřelo od roku1990 osm policistů. Jejich památku každoročně policisté i rodiny pozůstalých uctí pietním aktem. Letos se uskutečnil v budově Krajského ředitelství Policie Olomouckého kraje i s nástupem Čestné jednotky. V katedrále sv. Václava pak proběhla mše svatá za Policii České republiky.

Ve třetím ročníku ankety o neprofesionálního knihovníka Olomouckého kraje zvítězila knihovnice z Vikýřovic na Šumpersku. Květoslava Havlíčková je své práci oddaná už téměř 15 let. 

Téměř deset let plánována cyklostezka už nyní propojuje obce Skaličku s Ústím na Přerovsku. Lidé ji mohou využít jak k procházkám, tak i k jízdě na kole nebo kolečkových bruslích. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok