PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 38. TÝDEN 2019

PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 38. TÝDEN 2019

Olomoucký kraj představil projekt úpravy takzvaného Červeného kostela v Olomouci na třídě Svobody. Církevní stavba z roku 1903 sloužila svému účelu do 50. let, kdy byla odsvěcena a přes půl století v ní byl depozitář Vědecké knihovny s desítkami tisíc knih. Poté co hejtmanství postavilo pro Vědeckou knihovnu v Olomouci – Hejčíně depozitář nový, chystá teď na základě architektonického návrhu obnovu interiéru a ojedinělou přístavbu. 

Olomoucký kraj vyřizuje v současné době už třetí vlnu kotlíkových dotací. Cílem je finančně podpořit v rodinných domech výměnu starých topidel na pevná paliva za moderní ekologické zdroje vytápění. K rozdělení z evropských zdrojů je teď v regionu k dispozici přes 170 milionů korun. Lidé mají o kotlíkové dotace mimořádný zájem. Žádosti začal Olomoucký kraj přijímat 4. června a jen ke konci srpna jich měl v evidenci už přes 2 400. 

České silnice ničí přetížené kamiony. Stát chce proti tomu instalovat do svých komunikací speciální váhy, a to i na území Olomouckého kraje. Hejtmanství se ale obává, že by se mohla kamionová doprava odklonit na silnice 2. a 3. tříd, a proto připravuje vlastní opatření hned na třech místech. Prvním jsou Příkazy na Olomoucku, směr na Litovel a Mohelnici kde kamionová doprava velmi často uhýbá z dálnice. Druhým Bedihošť na Prostějovsku a posledním místem je úsek Mladějovic ze Šternberka na Uničov a Mohelnici. V těchto třech lokalitách chce hejtmanství umístit vysokorychlostní váhy s čidly zabudovanými ve vozovce.

Olomoucký kraj ocenil sportovce, kteří úspěšně reprezentovali region na IX. letní olympiádě dětí a mládeže v Liberci. Olympiády se účastnilo bezmála 250 mladých sportovců, kteří získali 12 zlatých 13 stříbrných a 9 bronzových medailí. Olomoukcý kraj skončil v počtu medailí na 9. místě. 

Hrad ve Šternberku v letošním roce slaví významné výročí - 750 let od první písemné zmínky. Jubileum budou moci spolu s památkou oslavit i návštěvníci. Oslavy se budou konat už tuto sobotu - 21. září. Průvodci budou návštěvníky po hradu provázet v dobových kostýmech. Ty si budou moci vyzkoušet i sami návštěvníci. V areálu hradu bude mimo jiné k vidění také ležení středověkých šermířů. Oslavy zakončí večerní žonglérské a ohňové vystoupení cirkusu Levitare.

Snazší příprava projektů, které se zaměřují na začleňování sociálně slabých z takzvaných vyloučených lokalit. To si hejtmanství slibuje od memoranda o spolupráci, které včera podepsalo s vládní Agenturou pro sociální začleňování. Instituce bude na oplátku dostávat data přímo z terénu. O problematice bydlení, zaměstnanosti nebo také vzdělávání budou zástupci agentury a kraje jednat na pravidelných společných setkáních. Ty se budou konat minimálně dvakrát do roka.

Letecká záchranná služba poskytuje nejrychlejší možnou pomoc při záchraně našich životů. Mnohdy ale musí zdolávat i hůře přístupné terény, které jim znemožňují přistání vrtulníku. Poté jejich cesta ke zraněnému pokračuje po vlastních nohou. Záchranná služba olomouckého kraje je ale mezi prvními v české republice, která v těchto dnech získala palubní naviják. Díky němu se tak záchranáři dostanou rychle nejen k pacientům ale urychlí se i jejich transport do nemocnice.

Jedna z nejnebezpečnějších dálničních křižovatek v České republice. Tak byla dříve označována Ředitelstvím silnic a dálnic mimourovnová křižovatka v Olšanech u Prostějova. Technicky nevyhovující most přes dálnici i nebezpečné krátké odbočovací a připojovací pruhy na dálnici tak musely projít rozsáhlou rekonstrukcí. ŘSD proto v roce 2013 rozhodlo že bude tuto křižovatku modernizovat. 

Po ročních opravách se znovu zprůjezdnila silnice v obci Příkazy na Olomoucku. Před její rekonstrukcí se místní spolu s hejtmanstvím zabývali otázkou, jestli zachovat žulové kostky nebo je nahradit asfaltem. Příkazy jsou totiž jedinou vesnickou památkovou rezervací v kraji a asfaltová silnice by tak mohla narušit její historický ráz.

Záchranná služba Olomouckého kraje má deset nových sanitních vozů za téměř 32 milionů korun. Sloužit budou na Olomoucku, Prostějovsku, Přerovsku, Šumpersku i Jesenicku. Součástí jejich moderního vybavení jsou i speciální nosítka s jedenácti defibrilátory. 

 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok