VÍTE, ŽE - 36. TÝDEN 2019

Letní prázdniny jsou za námi. V Moravském divadle v Olomouci je už tradičně využili k nezbytným opravám, na které není během sezóny tolik času. Úprav se dočkalo nejenom jeviště, ale i řada míst, kam se běžný návštěvník jen tak nepodívá. Rekonstruovalo se nejen scénické osvětlení, baletní sál, ale třeba i takzvaná propadla. Investice přišla na téměř čtyři miliony korun.

Na trať mezi Palackého ulicí a olomouckou čtvrtí Neředín se v půlce srpna opět vrátily tramvaje. Dělníci totiž po padesáti dnech zprovoznili tramvajovou křižovatku na náměstí Hrdinů. Investice přišla na zhruba 19 milionů korun. Koleje jsou nově mimo jiné také položeny na speciální rohož. Ta by měla podle Dopravního podniku snížit hluk od projíždějících tramvají. Dopravní omezení pak ještě několik dní pokračovalo pro řidiče aut. Plně průjezdné bylo ale důležité místo v centru o týden dřív, než bylo původně v plánu. 

Olomouc a nedalekou obec Štěpánov by už brzy mohla propojit nová cyklostezka. Končí tak složité plánování, které trvalo skoro deset let. Trasa cyklostezky povede z olomoucké městské části Černovír, okolo železničního koridoru. Součástí projektu bude i nový železniční podjezd, který bude napojený na cyklostezku do Šternberku. O jeho vybudování se postará Správa železniční dopravní cesty.

U náročného porodu asistovali v polovině srpna zdravotníci z porodnice Fakultní nemocnice v Olomouci. Šestadvacetiletá Barbora Chalupová tam na svět přivedla své první dítě. A to i přes to, že od mala žije s dětskou mozkovou obrnou a těžkým zrakovým postižením. 

Po zoologické zahradě na Svatém kopečku už nebudou jezdit padesát let staré multikáry. Ty byly hlučné a neekologické. Letitá vozidla nahradily nové elektromobily. Vedení zahrady si od nich slibuje menší zátěž pro životní prostředí i pro zvířecí obyvatele ZOO. V neposlední řadě by pak elektrická vozítka měla přispět k většímu tichu v zahradě. 

Před více než 51 lety - v noci na 21. srpna 1968 - území tehdejšího Československa začala obsazovat vojska Varšavské smlouvy. Smutné výročí si pietními akcemi připomněli lidé v mnoha obcích a městech v Česku i na Slovensku Nejinak tomu bylo i v Olomouci. Pamětníci invaze i představitelé města si srpnové události připomněli u budovy Pedagogické fakulty na Žižkově náměstí, kde od loňského roku visí pamětní deska.

V neděli 1. září se změnily jízdní řády některých autobusových linek olomoucké MHD. Změny se týkají linek 12, 14, 16, 17 a 19. Dopravní podnik jimi reaguje na podněty od komisí městských částí, firem, škol i samotných cestujících. S nedělí a začátkem nového školního roku zároveň také skončila prázdninová omezení na linkách číslo 12, 13, 16, 19 a 21. Bližší podrobnosti včetně aktuálních jízdních řádů jsou uvedeny na webu Dopravního podniku.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc se každý rok narodí téměř dva a půl tisíce dětí. Některé přijdou na svět už ve 24. týdnu těhotenství. To přitom běžně trvá 38 týdnů. Pohodlí a především pocit bezpečí, který miminka měla u maminky v bříšku mohou částečně nahradit speciální pelíšky. Ty využívá i Fakultní nemocnice v Olomouci. Od rodičovského sdružení Nedoklubko v těchto dnech získalo darem dalších pět takovýchto pelíšků.

Do historického centra Olomouce by se v budoucnu mělo dostat méně aut. Magistrát chce totiž výrazně omezit jejich pohyb v pěší zóně v centru. Město kvůli tomu chystá nová opatření.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok