VÍTE, ŽE - 34. TÝDEN 2019

VÍTE, ŽE - 34. TÝDEN 2019

V ulicích Olomouce podle aktuálních odhadů žije asi 700 lidí bez domova. Na soužití s nimi si vedení města často stěžují někteří z místních obyvatel. Bezdomovci se totiž na veřejnosti často opíjejí, chovají se hlučně a nebo za sebou nechávají nepořádek. O problémech spojených s bezdomovci a zejména o způsobech jejich řešení jednali na půdě olomoucké Charity zástupci města, kraje i arcibiskupství.


Důležitý most u pravoslavného kostela sv. Gorazda v centru Olomouce by měl být otevřen nejpozději na konci tohoto roku. Stavbaři po posledním kontrolním dnu potvrdili, že práce pokračují podle harmonogramu a termín by měli stihnout. 

Olomoucké letní kino letos v říjnu oslaví šedesáté výročí od svého vzniku. Obnovit jeho zašlou slávu se v posledních měsících snaží parta dobrovolníků z inciativy „Letňák spojuje město". Vlastními silami se snaží uklidit starodávnou branku v hradbách, které se odpradávna říkalo Cikánská. 


Zhruba dva tisíce kilometrů urazil za čtyři měsíce na svém invalidním vozíčku Milan Langer na cestě z Olomouce do španělského poutního města Santiago de Compostella. Do cíle už ale bohužel nikdy nedorazí. Jeho putování skončilo ve městě Decazeville na jihu Francie, kde před časem zkolaboval a musel být převezen do nemocnice. Tam také nakonec zemřel. 

Návštěvníci vybraných olomouckých restaurací a kaváren se opět po roce mohou napít na zdraví Haiti. Olomoucká Arcidiecézní charita už popáté pořádá akci na podporu zdravotní péče pro obyvatele chudé oblasti Bejdehen. 

Celkem dvanáct divadelních her nabídl letošní, už čtvrtý ročník festivalu Olomoucké Shakespearovské léto. Na Parkánu Uměleckého centra Univerzity Palackého ho každoročně pořádá Divadlo Tramtárie. Kromě divadelních představení pro děti i dospělé se Olomoučané letos mohli vypravit třeba i na koncert populární zpěvačky Anety Langerové. 

Tisíce návštěvníků v minulém týdnu opět přilákala tradiční letní výstava Flora. Letošní hlavní expozice byla věnována České krajině. Na jejím vzniku se podíleli i členové spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořenových rostlin. 

Cvičit jógu jde v téměř každém věku. Návštěvníkům Parkánových zahrad v centru Olomouce to mohou předvést místní senioři. Po celé léto tam totiž chodí pravidelně, dvakrát týdně cvičit, a to za doprovodu instruktorky. Projekt seniorského cvičení vznikl v letošním roce z iniciativy Univerzity Palackého v Olomouci.

Rekonstrukce ulice 8. května v centru Olomouce by měla začít v příštím roce. Investice by město měla přijít na zhruba 140 milionů korun. Práce přitom měly začít už před lety. Projekt ale musel být několikrát změněn. Naposledy v těchto dnech, kdy opoziční strany v zastupitelstvu proti podobě parkovacích míst a chodníků uspořádali protestní hepening. Olomoučtí radní na svém posledním zasedání jednali i o možném snížení výšky obrubníků.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok