VÍTE, ŽE - 32. TÝDEN 2019

VÍTE, ŽE - 32. TÝDEN 2019

S rozsáhlou rekonstrukcí gotického chrámu svatého Mořice v Olomouci pomůžou i chemici z Univerzity Palackého. Vědci v uplynulých dnech odebírali vzorky z okenních oblouků a fasády kostela. Jejich analýza by měla pomoci odhalit, jaké materiály se při stavbě kostela používaly. 

Přímo mezi chráněnými opeřenci se budou nově moci procházet návštěvníci olomoucké ZOO na Svatém kopečku. Tamní voliéra z roku 1994, přezdívaná Bábovka, se totiž dočkala rekonstrukce.

Olomoucký zimní stadion by se měl do budoucna proměnit v multifunkční halu. Ještě předtím je ale podle radnice potřeba opravit střechu stávající velké haly. Opravu si také vyžádají inženýrské sítě a kanalizace ve třech ulicích v okolí stadionu. Investice by měla přijít na desítky milionů korun. 

Provizorní lávka v Komenského ulici v centru Olomouce má sloužit pouze pro pěší. Řada cyklistů ale zákazové značky nerespektuje a hlavně brzy ráno a v noci hlukem od svých kol ruší obyvatele okolních domů. Ti se proto se stížnostmi už obrátili i na radnici. 

Úhynem ryb v řece Moravě v jižní části Olomouce a nad jezerem Tážaly z minulého víkendu se zabývá Česká inspekce životního prostředí. 

Osm koncertů na kterých se představí umělci nejen z Česka, ale i Slovenska, Německa a Nizozemska nabídne už dvacátý šestý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby.

Jak se správně chovat na silnicích, abychom se vyhnuli dopravním nehodám a dalším nebezpečným situacím. To je hlavní smysl tradiční akce Rodina na Cestách. V olomouckém dopravním centru Semafor se na konci července konala už pošesté. 

Medvědí pár Máša a Arno opustil svůj dočasný azyl v olomoucké ZOO na Svatém Kopečku. Ošetřovatelé chráněná zvířata převezli do Českého Krumlova. Nový domov našli v tamním medvědáriu.

Téměř sto let sloužila pacientům olomoucké Fakultní nemocnice budova G. Původní pavilon pro pacienty s tuberkulózou později fungoval jako II. Interní klinika. Ta se ale přestěhovala do moderního, energeticky pasivního objektu - jediného svého druhu v Česku. Stará klinika byla proto určena k demolici. Ta začala v dubnu tohoto roku a trvala tři měsíce. Fakultní nemocnice teď zveřejnila unikátní časosběrné záběry z demolice. Jak bude pozemek využit v budoucnu ukáže chystaný projekt.

Ani s prázdninami neutichly mnohé budovy olomouckých škol. Žáky, kteří si teď už více než měsíc užívají letní prázdniny v nich ale nahradili dělníci. Do škol a školek radnice jako jejich zřizovatel ročně investuje desítky milionů korun. Peníze jdou většinou do rekonstrukcí.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok