VÍTE, ŽE? - 28. TÝDEN 2019

Olomouc o víkendu už posedmé ožila Barokními slavnostmi. Jejich program bude pokračovat až do neděle 28. července. Letošní novinkou je i bohatý kulturní program na Horním náměstí a v dalších částech historického centra města.To si budou lidé moci blíže prohlédnout při dvou speciálních prohlídkách. Organizátoři slibují speciální zážitky, bližší podrobnosti ale zatím tají. 

Oprava křižovatky na náměstí Hrdinů zkomplikovala dopravu v centru Olomouce. Kromě aut se omezení dotkly i MHD. Až do 17 srpna tak mezi zastávkami Palackého a Neředín, krematorium nepojedou tramvaje. Cestující vozí náhradní autobusy. Objížďka pro auta vede přes Legionářskou a Hynaisovu ulici. Pokud půjde vše podle plánu, práce by v této rušné části centra města měly být úplně hotovy na konci srpna.

Lavinový kurz, nebo i školení na práci s palubním navijákem. Nejen to byla náplň výcviku, který v minulých týdnech absolvovali posádky krajské zdravotnické záchranné služby. Výcvik organizovala společnost ATE, která leteckou záchranku provozuje.  Konal se v minulých týdnech ve slovenských Tatrách, mimo jiné i přímo pod Gerlachovským štítem a v Popradu. Tamní posádka má totiž suverénně nejvíc zkušeností se zásahy v těžko přístupném terénu.

Děti ze základní školy Dvorského na Svatém Kopečku u Olomouce navštívil Václav Noid Bárta. Rockový zpěvák, hudební skladatel, textař, herec a dabér v jedné osobě místním žákům předvedl preventivní program proti šikaně. Sám Bárta jí totiž v dětství čelil a proto později založil nadační fond Stop šikaně. Na závěr akce se pak s dětmi rozloučil před začátkem prázdnin a na škole přivítal i předškoláky, kteří v září nastoupí do první třídy.

Socha hlavičky bez obličeje nově zdobí Dolní náměstí. Dílo vytvořil Kurt Gebauer. Znázorňovat má nejen dobrotu a nápady, ale také agresivitu a zabetonovanou hloupost. Autor podle svých slov nechává prostor fantasii každému z nás. Socha je posledním dílem, které bylo v rámci druhé ročníku festivalu Sculpture line ve městě letos instalováno. Jeho součástí byla i doprovodná výstava v městské galerii, kde se prezentovali tři další uznávaní výtvarníci. K vidění tam byly nejen plastiky zvířat, ale i kovové abstrakce.

Komentovaná krmení deseti druhů zvířat jako například žiraf, medvědů, vlků, surikat a nebo klokanů. Dále taky speciální akce zaměřená na netopýry nebo škodlivost velkých plantáží na produkci palmového oleje pro ohrožená zvířata. Nejen na tyto novinky se mohou o letních prázdninách těšit návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. Hlavní sezóna pracovníkům ZOO začala s posledním školním dnem, kdy šla řada dětí na výlet do zahrady za odměnu za pěkné známky na vysvědčení. Školáci si při této příležitosti mohli mimo jiné prohlédnout i dvě čerstvě narozená mláďata zubra evropského.

Město Olomouc v letošním roce nově připravilo grant na podporu společensko-prospěšných projektů. V rámci svého rozpočtu na něho vyčlenilo jeden milion korun. Chce tak podpořit zdravotně hendikepované nebo neziskové organizace, které nemohou financovat nákup potřebných pomůcek ze státních zdrojů nebo prostřednictvím zdravotních pojišťoven. Městský grant už podpořil mobilní hospic Nejste sami a organizaci Crosspoint Olomouc

Protažení tramvajové trati až ke stadionu fotbalové Sigmy, nebo umístění nových budov magistrátu. To jsou jen některé části návrhu na budoucí podobu olomoucké třídy Svobody a jejího okolí, který vytvořili studenti architektury z brněnské VUT. K vidění je v Galerii Caesar. 

Počínaje 1. červencem mohou všichni senioři nad 65 let využívat olomouckou MHD zdarma. Nepotřebují k tomu žádný kupon. Při kontrole se mohou prokázat jakýmkoliv dokladem s fotografií a datem narození. Senioři nad 65 let dosud platili v Olomoucké MHD zlevněné jízdné, tedy 7 korun. Roční časový kupon je pak vyšel na 1. 600 korun. O zavedení bezplatného jízdného pro tuto skupinu cestujících rada města rozhodla už v lednu tohoto roku. Městský rozpočet to podle předběžných odhadů přijde asi na 10 milionů korun ročně. Novinka by měla podle vedení radnice zlepšit kvalitu života seniorů ve městě a zároveň do jeho ulic nalákat i více turistů.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok