VÍTE, ŽE - 26. TÝDEN 2019

Až 25 kilo odpadů může pojmout každý ze tří takzvaných chytrých odpadkových košů, které se nově objevily na rušných místech v centru Olomouce, mimo jiné i na třídě Svobody. Koše jsou vybaveny vlastním lisem, solárním panelem a  technické služby města Olomouc mohou na dálku sledovat, jestli už jsou plné.

Olomouc má nového zastupitele a náměstka - Otakara Bačáka za hnutí SpOLečně. Slib složil na schůzi zastupitelstva. 

Více než 11,5 tisíce fanoušků 10. června sledovalo reprezentační zápas mezi fotbalisty Česka a Černé Hory na Andrově stadionu v Olomouci.

Děti z olomouckého Domu dětí a mládeže navázaly rádiové spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí na oběžné dráze. Na otázky dětí asi deset minut odpovídal astronaut Nick Hague.

Každý rok se u stovek lidí v České republice zjistí onemocnění akutní leukémií. Léčba chemoterapií je ale pro tělo velice toxická. Pacientům přináší nejenom nevolnost ale i vysoké teploty. Olomoučtí lékaři proto aktuálně prozkoumávají novou metodu léčby. 

Focení na digitální fotoaparát kdysi panu Lubomíru Pavelčákovi pomohlo, aby si i přes svoji slabozrakost mohl přečíst cenovky v obchodech nebo jízdní řády. Dnes už je pro něj pořizování fotografií také koníčkem. Nádherné fotky, které často pořizuje i přes silná skla svých brýlí, bude po celé prázdniny vystavovat v Olomouci. 

V sobotu 29. června přestanou tramvaje olomouckého dopravního podniku jezdit mezi zastávkami Palackého a Neředín, krematorium. Výluka potrvá až do 17. srpna.

Divadelní představení pod širým nebem pro děti i dospělé nebo i koncert populární zpěvačky Anety Langerové a smyčcového tria. To vše nabídne festival Olomoucké nejen Shakespearovské léto pořádaný Divadlem Tramtárie.

Přiblížit umění lidem a oživit tak veřejný prostor. To je myšlenka festivalu Sculpture line, který sochy a výtvarné objekty umisťuje nejen do ulic města. Akce se v Olomouci koná už podruhé, letos se místní obyvatelé i návštěvníci města mohou těšit na tři zajímavé sochy.

Mobilní hospic Nejste sami a přístroje pomáhající dětským pacientům Fakultní nemocnice Olomouc. Tyto dva projekty podpoří téměř půlmilionový grant olomoucké radnice.

Ještě nedávno byla nedaleko olomoucké městské části Slavonín velká jáma po těžbě hlíny. V ní pak často končil stavební odpad. O rekultivaci lokality se zasadil pan Jan Korol, který rokli před jedenácti lety začal zavážet zeminou.
 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): v_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok