VÍTE, ŽE? - 44. TÝDEN 2020

VÍTE, ŽE? - 44. TÝDEN 2020

S rostoucím počtem nakažených se v Česku zpřísnila vládní opatření proti šíření koronaviru. Úřady musely omezit úřední hodiny. To se dotklo i provozu olomouckého magistrátu. Město apeluje na lidi, aby své záležitosti řešili pokud možno elektronicky nebo po telefonu. Aktuální informace o provozu magistrátu a městských organizací lidé najdou na speciálním informačním webu o koronaviru. Na adrese covid19.olomouc.eu.

Už za pár týdnů by měl za normálních okolností provoněl ulice měst a obcí vánoční punč. To jestli se ale vánoční trhy budou v Olomouci skutečně letos konat, zatím není jasné. Důvodem jsou přibývající počty nakažených koronavirem v Česku a související vládní opatření. Vánoční trhy do centra města každoročně přilákají tisíce lidí. Radnice spolu s organizátory trhů situaci sleduje. Pokud se akce letos bude konat, nepochybně to bude v jiné podobě než v předchozích letech.

Mimořádná vládní opatření vyhlášená v minulém týdnu omezila pohyb osob a také provoz maloobchodu a služeb. Češi musí také od minulé středy až na povolené výjimky nosit roušky na území měst a obcí a také v autech. Na dodržování nařízení kromě policie dohlíží i strážníci. Přehled těch, která jsou aktuálně v platnosti, lidé najdou na informačním webu ministerstva zdravotnictví.

Nemocnice v Česku reagují na zvyšující se počet pacientů s koronavirem navyšováním kapacity. Na mimořádnou situaci zareagovala i Fakultní nemocnice v Olomouci. A to nejen omezením neakutní plánované operativy, ale i přesunem jednotlivých zaměstnanců nebo navyšováním kapacity takzvaných covid lůžek.

Olomoucký magistrát vydal důležité upozornění pro všechny, jimž v následujících týdnech končí platnost rybářského lístku, nebo budou žádat o vydání prvního oprávnění. Rybáři se při vyřizování všech záležitostí, které se rybářských lístků týkají, musí ještě před návštěvou úřadu objednat. Bližší informace získají na telefonní lince městského odboru životního prostředí. V souvislosti s nouzovým stavem by klienti úřadu měli i nadále upřednostňovat písemný, telefonní či elektronický kontakt i v ostatních záležitostech. Pokud je to možné.

Fakultní nemocnice Olomouc v minulém týdnu zavedla povinnou rezervaci pro vyšetření COVID-19 také pro pacienty odeslané k testování praktickým lékařem nebo hygienou. Počet odběrů totiž roste. Kvůli tomu se před odběrným místem tvořily mnohametrové fronty, které s ohledem na chladné počasí byly pro čekající neúnosné. Rezervační systém s volnými termíny lidé naleznou na speciálním webu covid.fnol.cz.

Město Olomouc nakoupí další várku respirátorů. Radnice chce ochranné pomůcky nakoupit od českých výrobců. Určeny budou učitelům i pracovníkům ve školách zřizovaných městem. I když nyní probíhá distanční výuka, žáci se do lavic jednou vrátí. Nákup i distribuce respirátorů třídy FFP2 by se měly uskutečnit na přelomu října a listopadu.

Stres, deprese, nedostatek pohybu, přibírání na váze a z toho vyplývající zdravotní rizika. I to přinesla současná epidemie koronaviru. Pomoci ochránit zdraví lidí má za cíl projekt Pět S, který vznikl na Klinice tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Fakultní nemocnice Olomouc. Lékaři lidem radí, aby si v nelehké době udělali čas na kvalitní spánek, zdravou stravu a sport. Omezit bychom naopak měli stres. Poslední rada lékařů zní stop kouření. Kuřáci mají totiž dvakrát vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu onemocnění covid-19. Podrobnější informace k projektu Pět S jsou na webu nemocnice. 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): VITE_2020_10_28

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok