PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 8. TÝDEN 2020

PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 8. TÝDEN 2020

Nákupy nových knih, k tomu potřebný servis i pomoc při vzdělávání knihovníků. To zajišťují velké městské knihovny pro ty ostatní, malé. V rámci takzvaných regionálních funkcí. Olomoucký kraj s nimi na zajištění těchto činností oficiálně uzavřel smlouvy.

Více než 55,5 milionu korun rozdělil pro letošní rok Olomoucký kraj mezi sportovní kluby a oddíly. Na jejich činnost i přípravu dětí a mládeže na vrcholový sport. Olomoucký kraj přijal na 360 žádostí o finanční podporu.

České dráhy spolu se zástupci olomouckého hejtmanství představily první dvě vlakové jednotky Stadler. V nejbližší době začnou jezdit na území Olomouckého kraje. Jde o starší vozy původem z Německa, které prochází modernizací. 

Olomoucký kraj pokračuje v podpoře paliativní péče. Ta se zaměřuje na pomoc lidem nevyléčitelně nemocným nebo v terminálním stádiu života i jejich rodinám. Pro letošní rok na ni rozdělí více peněz než loni, a to v několika oblastech. 

Při své práci pomohli zachránit lidem život. Teď za to byli hasiči, policisté, celníci a záchranáři oceněni hejtmanstvím. Jednotka hasičů z Jeseníku si vyznamenání převzala za ukázkovou práci s defibrilátorem. Policisté z Přerova byli zase oceněni za evakuaci čtyř lidí z hořícího domu. Jejich kolega z Prostějova pak ocenění získal za náročnou záchranu života teprve sedmnáctiměsíční holčičky.

Na řešení problémů s nedostatkem vody nebo s jejím čištěním hejtmanství pro letošní rok vyčlenilo celkem 34 milionů korun. O peníze je podle úřadu každoročně velký zájem. Sloužit mohou k modernizaci a rozšíření vodovodů a kanalizací. 

V krajském kole soutěže EY Podnikatel roku poprvé v historii zvítězila žena. Petra Pohořská je spolumajitelka a provozní ředitelka společnosti ABO valve. Firma se zabývá výrobou armatur a klapek pro průmyslové zboží.

Více než 761 tisíc hostů se vloni ubytovalo v hromadných ubytovacích zařízeních v Olomouckém kraji. Návštěvnost regionu tak od roku 2012 ještě nebyla vyšší. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. 

Dalších skoro 600 žádostí v rámci takzvaných kotlíkových dotací plánuje podpořit hejtmanství. Peníze může úřad získat z národního programu Nová zelená úsporám. Pokud bude úspěšný, finance přerozdělí mezi ty žadatele, kteří sice loni o dotaci požádali ale kvůli velkému zájmu se na ně nedostalo. 

Vzít kolo a projet na něm celý náš region. Olomoucký kraj se snaží ve spolupráci s obcemi vytvořit bezpečnou síť cyklostezek po celém svém území. Před pár lety vznikla i mapa těchto tras, kam se zaznamenávají současné i plánované cyklostezky. V současné době se oživil plán propojit Olomouc s Prostějovem.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_2020_02_21_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok