PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 4. TÝDEN 2020

PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 4. TÝDEN 2020

Už na konci letošního roku by se Šternberk mohl dočkat kompletně opraveného silničního průtahu. Olomoucký kraj tady už v září loňského roku zahájil první etapu rekonstrukce, která se týká úseku od olomoucké ulice po vlakové nádraží. Na jaře pak zahájí etapu druhou, ta naváže na už dokončený úsek a pokračovat bude až po železniční nadjezd. 

Počet nezaměstnaných v Olomouckém kraji ke konci roku 2019 mírně vzrostl. V prosinci úřad práce evidoval téměř třináct tisíc uchazečů o práci. Míra nezaměstnanosti v kraji aktuálně činí 2,9 %, což je srovnatelné s celostátním průměrem. 

Investice v olomoucké fakultní nemocnici, dokončení dálnice D1 i další silnice v regionu. To byla hlavní témata návštěvy předsedy vlády Andreje Babiše v Olomouckém kraji. Během jednoho dne stihl také jednání v Prostějově nebo být u předávání nových vozidel hasičům.

Olomoucký kraj připravuje novou aplikaci – jízdní doklad do mobilu na všechny druhy osobní dopravy. Fungovat má od začátku dubna, po celém regionu, nejprve u týdenních a měsíčních jízdenek. 

Olomoucký kraj chce postavit v Náměšti na Hané dům pro handicapované. A přesunout do něj skupinu klientů ze svého zařízení v Nových Zámcích, v rámci jejich lepšího začleňování do společnosti. V Náměšti proti tomu někteří obyvatelé sepsali nesouhlasnou petici. Hejtmanství se teď dohodlo s městysem na dalším společném postupu jak situaci řešit.

Ochutnat pravé olomoucké tvarůžky, nebo si na vlastní kůži vyzkoušet, jak se rýžuje zlato. Nejen to si mohou vyzkoušet návštěvníci expozice Olomouckého kraje na veletrhu Regiontour. Tradiční akce zaměřená na propagaci turismu začala včera v Brně. Hlavním lákadlem, které si hejtmanství pro letošní ročník připravilo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, je společná prezentace Jeseníků. Veletrh na brněnském výstavišti potrvá až do neděle.

Průzkum v terénu, zaměřování cílů nepřítele a mnoho dalších úkolů bude mít na starosti nový prapor Armády České republiky, který začal oficiálně sídlit v Prostějově. Zhruba 300 vojáků k tomu bude využívat zejména moderní bezpilotní systémy, tedy takzvané drony. Ty už armáda použila třeba i na misi v Afgánistánu.  

V tištěné podobě v budově hejtmanství nebo i online ke stažení, na webu krajského úřadu. Tam je k dispozici nová brožura nazvaná Podpora osob s autismem a jejich rodin v Olomouckém kraji. Publikace je výsledek práce koordinační skupiny, kterou hejtmanství před časem zřídilo. Lidé v ní na jednom místě najdou užitečné informace, které jim mohou pomoci s péčí o osoby s autismem. 

Další unikátní archeologický nález spojený s historií českých zemí bude už brzy vystavovat Vlastivědné muzeum v Olomouci. Po keramické sošce Věstonické Venuše, která byla v muzeu vystavena vloni, bude instituce vystavovat kamennou keltskou hlavu z Mšeckých Žehrovic. Jeden z nejznámějších artefaktů nalezených na našem území bude v Muzeu  k vidění od 11. do 23. února. Výstavu budou podle organizátorů doprovázet minimálně stejně přísná bezpečnostní opatření jako v případě výstavy Věstonické Venuše. 

Celkem 34 lidí v loňském roce zemřelo při dopravních nehodách na silnicích v kraji. Ukázala to statistická zpráva policie. Počet zemřelých oproti roku 2018 klesl o jednu osobu. Opět ale vzrostl celkový počet nehod v regionu. Vloni jich bylo 5 508. Číslo podle Policie roste už desátým rokem v řadě. Nejtragičtější nehoda loňského roku se stala 11. července poblíž Dubu nad Moravou. Srážku čtyř vozidel nepřežili tři lidé, 5 osob bylo lehce zraněno. 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok