PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 40. TÝDEN 2019

PŘEHLED UDÁLOSTÍ - 40. TÝDEN 2019

Světových policejních a hasičských her 2019 v Číně, se letos utkalo přibližně jedenáct tisíc závodníku z osmašedesáti zemí světa. České hasiče reprezentoval David kubiš, Michal Brousil a Jan Haderka a také olomoucký hasič Michal Přecechtěl . V disciplíně TFA – nejsilnější muž přežije, sklidili cenu nejvyšší. Michal Přecechtěl navíc jako jediný Čech získal zlatou medaili v náročném výběhu kdy zdolal 53 pater s těžkou dýchací výbavou.

Kompostování bioodpadu je jednou z možností, jak můžeme nejen snížit celkovou produkci komunálního odpadu, ale zároveň i vytvořit přírodní hnojivo pro výživu rostlin. Vlastníci zahrad si mohou kompost vytvořit sami, kdo tu možnost nemá může využít hnědou popelnici na bioodpad. Tu město vyváží do nejbližší kompostárny, kde se uložený odpad rozkládá a zraje. Biopopelnice mohou využít lidé například v Olomouci, Litovli nebo i v Přerově.

Téměř deset let plánována cyklostezka už nyní propojuje obce Skaličku s Ústím na Přerovsku. Lidé ji mohou využít jak k procházkám, tak i k jízdě na kole nebo kolečkových bruslích. Počítalo se tady i s vjezdem těžké zemědělské techniky. 

Před téměř šedesáti lety byl atletický stadion v Zábřeze sportovní dominantou města. V roce 1965 dokonce i hostil mistrovství republiky v atletice dospělých. Tehdejší škvárový ovál patřil mezi nejlepší u nás. Čas se na něm ale značně podepsal. Aby opět vyhovoval dnešním sportovním nárokům prošel během jednoho roku rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes má ovál nejen nový povrch, ale dokonce i sektory pro technické disciplíny.

Už čtvrtý ročník soutěže o babičku roku Olomouckého kraje 2019 se uskutečnila na výstavišti Flora Olomouc. Se svými dovednostmi se před diváky i porotou předvedlo dvanáct finalistek, ze kterých si porota vybrala tu jedinou, nejlepší babičku. Samotní diváci pak v anketě zvolili Miss sympatie. Nesoutěžní kategorií bylo i ocenění nejstarších babiček.                                

Netěsné kanalizace a úniky odpadních vod, špatný stav vodovodů, následky bleskových povodní  a přívalových srážek. Na řešení těchto a dalších mimořádné situací ve vodohospodářství teď rozdělilo zastupitelstvo Olomouckého kraje 3 miliony korun.           

Prohlídkou firmy, která repasuje starší vagony a lokomotivy pro další nasazení do provozu, začalo výjezdního jednání radních Olomouckého kraje v Šumperku.                                                                                                   

Olomoucký kraj podpořil individuální dotací půl milionu korun městečko Loštice na Mohelnicku. Aby mohlo realizovat nutnou přístavbu hasičské zbrojnice, která se proti původním předpokladům značně prodražila. 

Olomoucký kraj má nová ocenění za přínos v oblasti životního prostředí. Vítěze vybírala veřejnost v internetovém hlasování. Ceny byly předány v centru ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou.                 

Titul Památka roku 2019 získal zámek v Čechách pod Kosířem. Svými hlasy o tom rozhodli lidé v anketě internetového portálu Kudy z Nudy. Zástupce Olomouckého kraje získal 28 026 hlasů a dostal se tak nejen před zámek v Kuníně, který skončil druhý, ale třeba i před tak významné památky jako například historickou budovu Národního muzea v Praze. Zámek v Čechách se díky hlasování stal i nositelem Ceny Opera Historica 2019.

Čtyři miliony korun si v letošním roce rozdělí sportovní kluby a oddíly v regionu. Peníze z krajského dotačního programu mají podpořit sportování dětí a mládeže. Hejtmanství v letošním roce jen v tomto programu obdrželo 182 žádostí. Kladně vyřízeno bylo úplně nebo alespoň částečně 175 z nich.

Až do 21. října můžou lidé nominovat své favority na ocenění Podnikatel roku Olomouckého kraje. Udělovat se bude už počtrnácté. Vítěze podle mezinárodních pravidel vybere porota složená z podnikatelů, kteří v soutěži uspěli minulých letech. Jméno podnikatele Olomouckého kraje za rok 2019 bude známo v únoru příštího roku. Celostátní finále soutěže se bude konat v březnu.

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): pu_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok