VÍTE, ŽE - 40. TÝDEN 2019

Po čtyřměsíční uzavírce byla v pondělí slavnostně znovuotevřena silnice v Erenburgově ulici v olomoucké místní části Hejčín. Frekventovaná silnice získala nový povrch z takzvaného tichého asfaltu. V jejím okolí totiž bydlí řada lidí, kteří si dříve stěžovali na hluk z dopravy. Opravy začaly po letech plánování letos v květnu. Městský rozpočet investice přišla na 20 milionů korun. 

Olomouc se může pochlubit výjimečným oceněním. V celorepublikové soutěži Obec přátelská rodině a seniorům, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, se město umístilo hned na dvou prvních místech. Olomouc za vítězství získala finanční odměnu - necelé čtyři miliony korun. Radnice peníze využije na podporu rodinných a seniorských aktivit. 

Více než 30 tisíc porcí polévek tedy asi 7500 litrů vydali v loňském roce pracovníci Nízkoprahového denního centra olomoucké Charity lidem bez domova, sociálně slabým rodinám i matkám samoživitelkám. Potřeba potravin je stále větší. Charita proto vyhlásila sbírku „Chleba pro chudé“. Lidé do ní mohli přispět nejen luštěninami, ale i dalšími trvanlivými potravinami, a to od 16. až do 30. září.

Zhruba 60 účastníků se zapojilo do letošního, už šestého ročníku branného závodu, který pro olomoucké seniory každoročně pořádá městská policie. Tříkilometrová trasa vedla lesy v okolí Svatého Kopečku. Na devatenáct týmů čekaly i záludné kvízové otázky a praktické úkoly, jako například střelba z laserové zbraně nebo hod šipkami. Ti nejlepší si nakonec s sebou odnesli medaile a poháry. 

Při cestách k zásahům je pro hasiče každá vteřina drahá. Průjezd ulicemi měst jim ale v poslední době často komplikují špatně parkující řidiči. Ukázal to i test, který hasiči se svými cisternami podnikli minulý pátek ve městech v Olomouckém kraji. V regionu napočítali 25 míst, kde by v případě potřeby projeli jen s velkými obtížemi. Jen v Olomouci se hasičům špatně projíždělo hned deseti ulicemi. Především na velkých sídlištích a v jednosměrkách poblíž centra. Jak správně parkovat hasiči radí na svých webových stránkách.

S nedostatkem krevní plazmy se aktuálně potýkají zdravotnická zařízení v regionu, mimo jiné i Fakultní nemocnice v Olomouci. Odběr plazmy totiž trvá asi třičtvrtě hodiny, narozdíl od darování krve, které je běžně záležitostí asi pěti minut. Potenciální dárce plazmy navíc snáze lákají soukromá centra. Lidem totiž za odběr nabízejí finanční motivaci. Plazma teď tak pacientům v olomoucké nemocnici chybí. Transfuzní centrum proto prosí případné zájemce, kteří mají alespoň 55 kilogramů a dobrý žilní systém, aby se jí v případě zájmu na odběr objednali.

Jak by v budoucnu mohla vypadat proluka vedle Moravského divadla Olomouc na třídě Svobody nebo třeba parkoviště u Tržnice. Těmito tématy se ve svých pracích zabývalo 14 studentů architektury na ČVUT v Praze. Své projekty představili na debatě s obyvateli města a zástupci radnice, která se konala v historické Oranžerii ve Smetanových sadech. Jak si studenti představují Olomouc budoucnosti se mohou zájemci podívat i nadále. Výstava jejich prací bude v Oranžerii k vidění až do 13. října.

Město Olomouc v letošním roce připravilo nový grant na podporu společensko–prospěšných projektů, na ty vyčlenilo ze svého rozpočtu jeden milion korun. Peníze mají pomoci zdravotně postiženým lidem a neziskovým organizacím s nákupem zdravotnických pomůcek. Zdravotnická záchranná služba na nákup dvanácti záchranářských batohů od města získala 83 tisíc korun. Dalších sto tisíc korun z mětského rozpočtu šlo nadaci Crosspoint Olomouc, která podporuje děti trpící cistickou fibrózou a dalšími plicními onemocněními.

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): vz_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok