VÍTE, ŽE? - 38. TÝDEN 2019

VÍTE, ŽE? - 38. TÝDEN 2019

Oprava chodníků na Ústředním hřbitově v Neředíně je po třech letech u konce. To ale není jediná změna, které se v posledních dnech největší olomoucký hřbitov dočkal. V areálu hřbitova, kde místo svého poslednímu odpočinku našlo už asi sto tisíc zesnulých, vzniklo i nové pietní místo. U evangelické kaple je navíc nově umístěna i zrestaurovaná socha Ježíše.

Žákům a studentům skončily letní prázdniny. Někteří se do školy netěšili, jiní se naopak nemohli dočkat. Do školy se totiž vypravili vůbec poprvé. Jen v Olomouci takových dětí bylo v pondělí 2. září více než 1100. Prvňáčky se začátkem nového školního roku přivítali i na základní škole Heyrovského. 

Koncertem nazvaným Varhanní ohňostroj 5. září v Olomouci začal už 51. ročník mezinárodního varhanního festivalu. Program bude pokračovat až do 19. září. Letošní ročník přinesl i jednu novinku. Poprvé v historii festivalu se totiž několik koncertů konalo i mimo svatomořický kostel, a to přesně v katedrále sv. Václava. Důvodem je blížící se oprava proslulých Englerových varhan v chrámu  sv. Mořice. Ty patří mezi největší nástroje tohoto druhu ve střední Evropě.

Adrianka Fuchsová je od dětství upoutaná na invalidní vozíček. Krátce po narození totiž prodělala dětskou mozkovou obrnu. Radost jí dělají vycházky v parku s maminkou. Aby na ně mohla jezdit po celý rok, ale Adrianka potřebovala speciálně upravený vozíček. Ten se podařilo získat díky olomoucké nadaci Malý Noe a olomoucké radnici. 

V sobotu 14. září uplynulo už 82 let od chvíle, kdy zemřel T. G. Masaryk. První československý prezident byl nejen aktivním politikem, ale také uznávaným filosofem, sociologem a pedagogem. Za jeho zásluhy o vznik státu mu parlament udělil titul „Prezident osvoboditel“. Masaryk byl navržen i na Nobelovu cenu za mír, a to celkem sedmkrát. Olomouc si jeho památku připomněla pietním aktem na Žižkově náměstí.

Olomoucká ZOO se stále potýká s následky nedávné vichřice Eberhard. Na její obnovu můžou zájemci přispět i díky projížďkám terénním autem. Ten zahradě zdarma zapůjčil olomoucký primátor Miroslav Žbánek. Návštěvníky bude vozit z centra města až přímo k výběhům exotických zvířat. 

Prestižní Cenu Thálie může v letošním roce získat mimo jiné také Emily-Joy Smith. Sólistka baletu Moravského divadla si nominaci vysloužila za roli Nikie v inscenaci Bajadéra. To ale není jediné želízko v ohni, které olomoucké divadlo má. Mezi nominovanými je také Barbora Řeřichová. Která hostovala v roli Fiordiligi v olomoucké inscenaci Mozartovy komické opery Cosi fan tutte.

Třídící linka, na kterou putují odpady vyprodukované obyvateli a návštěvníky Olomouce přestává dostačovat. Množství odpadu totiž každoročně stoupá. Třídící linka navíc začíná zastarávat. Problémy s odpady by podle plánů radnice měla vyřešit stavba nového odpadového centra za skoro 200 milionů korun. V areálu vyrostle i takzvané Re-use centrum kam budou lidé moci nosit například elektro spotřebiče, nábytek nebo i nádobí. 

 

Odkaz pro stažení videa (uložit odkaz jako): v_mp4

Máte pro nás tip?
Promo blok
Reklamní blok